Kolejne ciąże z miejskiego in-vitro

Magdalena Jabłońska
,

Już 65 par zakwalifikowało się do miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program działa w Bydgoszczy od kwietnia 2019 roku i przyniósł już efekt w postaci 10 ciąż.

Chętni mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać się do klinik, które realizują program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Są to Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital. Zostały one wybrane w konkursie, by realizować program polityki zdrowotnej.

Jego głównymi celami, oprócz wsparcia leczenia niepłodności metodą in-vitro, jest także obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 2 mln złotych.

Program jest skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. Już 65 par zakwalifikowało się do programu i skorzysta z dofinansowania. Do końca września, dzięki programowi uzyskano dziesięć ciąż.

Zgodnie z treścią programu do udziału w nim mogą zostać zakwalifikowane pary, które spełniają następujące wymogi:

– wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);

– spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;

– są mieszkańcami Bydgoszczy;

– wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Informacje dla par, które chciałyby skorzystać z programu:

Pary spełniające kryteria określone w programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki – gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary proszone są o umawianie się na wizytę kwalifikacyjną do programu telefonicznie:

Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (pn-pt, w godzinach 8.00-14.00 i 18.00-20.00)

Gameta-Szpital, tel. 42 645 77 77 (pn-pt, a godzinach 8.00-20.00, sb 8.00-15.00)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną, w trakcie wizyty lekarz omówi całą procedurę leczenia, odpowie na wszelkie pytania i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.

Program obejmuje:

• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;

• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);

• dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama