Kolejne 42 osoby zakażone SARS-CoV-2

Magdalena Jabłońska
,

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie kujawsko-pomorskim wzrosła o kolejne 42 osoby (w tym 3, które podało wczoraj po południu Ministerstwo Zdrowia). Wśród nich jest 16 osób z Torunia, 11 z Bydgoszczy, 3 z Włocławka, 3 z powiatu toruńskiego, 2 z powiatu nakielskiego, 1 z powiatu aleksandrowskiego, 1 z powiatu bydgoskiego, 1 z powiatu chełmińskiego oraz 1 z powiatu włocławskiego.

2 zakażone osoby z Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu pochodzą spoza województwa kujawsko-pomorskiego (Tychy i Gorzów Wielkopolski). W przypadku jeszcze jednej osoby trwa ustalanie danych.

Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim potwierdzonych zostało 199 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Stan na 3 kwietnia 2020 roku:

– liczba osób hospitalizowanych – 156

– liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

– liczba osób objętych nadzorem – 1150

– liczba pobranych próbek – 3030

Po 1 kwietnia nastąpił nagły wzrost zachorowań i potwierdzonych dodatnich wyników testów na obecność wirusa w naszym województwie. Z 84 przypadków potwierdzonych laboratoryjnie do 157 i obecnie do 199.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu – do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna i Straż Parków Narodowych będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama