Kobiety z batutą, czyli Awantura w Recco

Wiktoria Raczyńska
,

W 1797 roku starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich, formacji wojskowej, która miała walczyć o niepodległość Polski przy boku wojsk włoskich i francuskich, dowodzonych przez Napoleona Bonaparte. Akcja opery komicznej Macieja Małeckiego „Awantura w Recco…” dzieje się w czasach Legionów Polskich we Włoszech, a legionista Tadeusz leczy rany, odniesione w czasie bitwy nad Trebbią, w miasteczku Recco.

Kompozytor zrewidował warstwę muzyczną napisanego 41 lat temu utworu i na nowo przygotował instrumentację, dla potrzeb premiery w Operze Nova w 2018 roku. Nie zestarzał się też rymowany tekst libretta autorstwa Wojciecha Młynarskiego, wystylizowany na przełom XVIII i XIX wieku, w którym znakomicie naśladował poezję Mickiewicza i wplótł liczne cytaty z literatury tego okresu.

„Awantura w Recco, czyli drzewko wolności”, spektakl świetnie zaśpiewany i zagrany, w którym historia opowiedziana jest z komediowym dystansem, z muzyką, przyjemną i łatwą w odbiorze, jest propozycją na karnawałowy wieczór: 7, 8 i 9 lutego.

Orkiestrę Opery Nova prowadzić będą kolejno: Anna Duczmal-Mróz i Jagoda Wyrwińska.

W głównych rolach wystąpią: Sławomir Kowalewski i Arkadiusz Anyszka (Tadeusz), Łukasz Jakubczak (Don Alberto), Julia Pruszak i Magdalena Polkowska (Sylwia), Szymon Rona (Don Domenico), Janusz Ratajczak i Łukasz Gaj ( Orlando).

W sprzedaży bilety na niedzielny spektakl (od 9 lutego, od godziny 18.00).

zdjęcie: Marek Chełminiak

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama