Kierunki współczesnej muzyki

Tomasz Welcz
,

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zaprasza na wykład Marcina Dymitera, połączony z prezentacją muzyki. „Tracklista” to autorski cykl wykładów poświęconych istotnym zagadnieniom muzyki. Po kilku latach prowadzenia wykładów uzbierał się materiał na książkę.

Głównym założeniem „Tracklisty” jest edukacja i zapoznanie odbiorcy z ciągle mało znanymi kierunkami w muzyce XX i XXI wieku, jakimi są np. sztuka dźwiękowa (z ang. sound art), field recording, muzyka eksperymentalna, ambient czy muzyka improwizowana. XX wiek przyniósł wiele nurtów, idei i koncepcji, a muzyka weszła w tak liczne interakcje, że stała się przestrzenią dla studiów humanistycznych, gdzie sam dźwięk (i jego przemiany) może być traktowany jako istotny kod kulturowy poddany omówieniom i interpretacjom wychodzącym daleko poza język samej muzyki.

W związku z tym, że muzyka współczesna zajmuje w edukacji marginalną rolę lub prezentuje się zazwyczaj utarte szlaki, utrwalając dość schematyczne postrzeganie muzyki, pojawiła się idea „Tracklisty” jako otwartego spotkania i wspólnego słuchania. Muzyka jest spuścizną kultury, znakiem tożsamości, pamięci ale też trwałą wartością kultury – to w niej obserwujemy przemiany estetyczne, które niejednokrotnie zapowiadają  przemiany społeczne i kulturowe.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 15 grudnia w Bibliotece Głównej, Stary Rynek 24 (strych, II piętro), początek o godzinie 18.

Reklama