Kawalerski czas Figara

Marek Tomaszewski
,

Operowa opowieść o ślicznotce trzymanej w „złotej klatce” przez zazdrosnego starca, o zakochanym młodzieńcu, dla którego żadne drzwi nie stanowią przeszkody, o mechanizmie powstawania plotki i o obrotnym, hultajskim golibrodzie: Opera Nova zaprasza na operę komiczną Gioacchina Rossiniego „Cyrulik sewilski” w sobotę, niedzielę i wtorek – 24, 25 i 27 lutego.

„Cyrulik sewilski”, operowy popis melodyjności i dowcipu, w Bydgoszczy wystawiony był 46 lat temu w reżyserii Sławomira Żerdzickiego, zaś 16 lat temu doczekał się wznowienia na scenie Opery Nova.

Libretto dzieła, oparte na komedii Pierre’a Beaumarchais’ego, wyprzedza wcześniejszą chronologicznie operę Mozarta:  cyrulik  Figaro nie myśli tu jeszcze o własnym ożenku, zaś zakochany Hrabia dopiero zdobywa Rozynę.

W głównych partiach solowych wystąpią: jako hrabia Almaviva – po raz pierwszy w Operze Nova – Dawid Kwieciński (tenor), artysta występujący w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie debiutował właśnie tą partią; jako Rozyna – Victoria Vatutina (sopran); w roli tytułowego cyrulika – Sławomir Kowalewski (baryton), jako Doktor  Bartolo – Ryszard Smęda (bas).

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Jerzy Wołosiuk.

Uwaga: podczas niedzielnego spektaklu (25 lutego, godz.18.) obsadę stanowić będą studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Na wszystkie przedstawienia można nabywać „wejściówki” na miejsca stojące.

Na kolejną odsłonę losów hrabiowskiego cyrulika Opera Nova zaprasza w kwietniu : „Wesele Figara” Mozarta  wystawiane będzie 6, 7, 8  kwietnia.

materiał nadesłany: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy; zdjęcie: Andrzej Makowski

Reklama