Już czas na ustalenie planu porodu

Wiktoria Raczyńska
,

Od 21 do 27 maja w całej Polsce trwa Tydzień Godnego Porodu zorganizowany przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. To już II jego edycja, do której tym razem w Bydgoszczy przystąpiła, m.in., Akademia z Brzuszkiem oraz Bliskosfera. W związku z tą akcją organizatorzy zapraszają na szereg wydarzeń towarzyszących. Uczestnictwo w warsztatach i pokazach filmów jest bezpłatne. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Tym razem tematem przewodnim akcji jest Plan Porodu, czyli poznanie własnych potrzeb i praw jakie przysługują w Polsce rodzącej.

W Akademii z Brzuszkiem – Szkole Rodzenia w Bydgoszczy ten temat będzie realizowany 25 maja (piątek) podczas warsztatów od godziny 18.30 do 20.00. – Mocą tworzenia Planu Porodu nie jest sam plan, tylko proces, dzięki któremu poznajesz wszystkie możliwe opcje – mówią organizatorzy. – Podczas spotkania wspólnie zastanowimy się zarówno nad jego aspektem prawnym, jak i osobistym. Porozmawiamy o tym, jak go napisać i co w nim zawrzeć z rzeczy dla nas ważnych – dodają.

– Warsztaty skierowane są zarówno do kobiet spodziewających się dziecka, jak również do tych, które planują dopiero powiększenie rodziny. Mile widziane są również mamy karmiące oraz po prostu pary, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat przysługujących im praw okołoporodowych – mówi Paulina Jermak z Bliskosfery, doula, doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich, instruktorka masażu Shantala i pielęgnacji neurorozwojowej, instruktorka szkoły rodzenia Akademii z Brzuszkiem, filozofka, prywatnie mama dwóch córek.

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisywać można się poprzez formularz kontaktowy: tutaj lub mail: bliskosfera@wp.pl (w tytule maila proszę podać „Plan Porodu”). Wszystkie zajęcia odbywają się w Akademii z Brzuszkiem, przy ulicy Dworcowej 73/5 (wejście obok Rossmana).

Oprócz tego, Akademia z Brzuszkiem i Bliskosfera wspólnie organizują dodatkowe wydarzenia towarzyszące akcji „Rodzić po Ludzku”, które rozpoczynają się już od jutra, 22 maja (wtorek) 2018 roku.

  • 22 maj (18.00 – 19.00) „Rola osoby towarzyszącej w porodzie i po porodzie” (prowadząca: doula Paulina Jermak)
  • 23 maj (16.00 – 17.00) „Plan połogu – spotkanie z położną” (prowadząca: położna Marlena instruktorka w szkole rodzenia Akademia z Brzuszkiem)
  • 23 maj (18.00 – 19.00) Projekcja filmu „Historia Porodów Domowych
  • 24 maj (14.30 – 16.30) Projekcja filmu „Microbirth
  • 24 maj (16.45 – 17.45) Ciąża na relaksie – warsztat technik relaksacyjnych (prowadząca: Olga Marcinkiewicz)
  • 24 maj (17.00 – 18.00) Poród „bez parcia” – spotkanie z położną (prowadząca: położna Gosia, instruktorka w szkole rodzenia Akademia z Brzuszkiem)
  • 25 maj (16.30 – 18.00) Mleczny start – spotkanie z doradcą laktacyjnym (prowadząca: położna i doradca laktacyjny, Anna Świderek-Tybelska)
  • 25 maj (18.00 – 19.30) Joga słowiańska dla kobiet w ciąży
  • 25 maj (18.30 – 20.00) Plan Porodu – poznaję moje potrzeby i prawa
  • 26 maj (18.00 – 20.00) Krąg Kobiet – pozytywne historie porodowe (spotkanie tylko dla kobiet).

– Moją koleżankę z Akademii z Brzuszkiem i mnie połączyła wspólna pasja do rozpowszechniania w Bydgoszczy idei godnych porodów. Obie jesteśmy doulami, czyli osobami towarzyszącymi kobiecie przy porodzie. Naszą rolą jest zadbanie o jak najlepsze wspomnienia o porodzie i dawanie wsparcia rodzącej. Dlatego też przystąpiłyśmy do ogólnopolskiej akcji Rodzić po Ludzku. Zapraszamy serdecznie – mówi Paulina Jermak.

Reklama