Jeżeli jest czwartek, to idziemy do muzeum

Tomasz Welcz
,

Entuzjazmu i zapału dzieciom z całą pewnością odmówić nie można. Nad swoimi rysunkami chcą pracować samodzielnie, czasami tylko przydaje się drobne wsparcie ze strony mamy i oczywiście fachowe porady pracowniczek muzeum. – Przyjrzyj się dobrze. Narysuj to tak, jak czujesz – słychać porady.

Zajęcia animacyjne „Wakacyjne czwARTki” to propozycja dla całych rodzin na ciekawe spędzenie lata z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego. Bezpłatne warsztaty  prowadzone przez edukatorów, organizujących gry i zabawy, odbywać się będą  przez cały lipiec i sierpień w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8.DSC_0699

– Nasza inicjatywa jest oparta o publikację wydaną kilka miesięcy temu przez Muzeum Okręgowe „Bawmy się sztuką”. Jest to książeczka dotycząca niektórych wybranych dzieł znajdujących się w naszej galerii, z takim krótkim, prostym opisem dziedziny sztuki i stylu, który był uprawiany przez danego artystę. Na podstawie tej książeczki wykonujemy karty, które rozdajemy dzieciom. Każde dzieło, które im przedstawiamy, oznaczone jest fioletową kropeczką. Następnie dzieci muszą odnaleźć ten obraz, przyjrzeć się mu, porozmawiać na jego temat i przystępują do pracy – mówi Katarzyna Gołębiewska, asystentka w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowego.

Podczas naszej wizyty w galerii na maluchy czekało ciekawe artystyczne wyzwanie. Fioletową kropeczką oznaczone było dzieło Józefa Pankiewicza. – Na podstawie tego obrazu tłumaczymy dzieciom, na czym polega zagadnienie martwej natury. Potem już one same ustawiają sobie martwą naturę, patrzą pod jakimi kątami można to zrobić i przystępują do wykonania zadania, które polega na jej odwzorowaniu.

– Lubicie rysować? – Bardzo! Na czwartkowe spotkania z muzealną sztuką, rozpoczynające się o godzinie 11, nie trzeba się zapisywać. Może na nie przyjść każdy, kto ma ochotę.DSC_0711

To niejedyna propozycja muzeum dla dzieci na lato. Są jeszcze Wtorkowe Warsztaty Wakacyjne, które również potrwają przez cały lipiec i sierpień. – Ich tematyka skupi się wokół czterech podstawowych kolorów drukarskich, zwanych paletą CMYK. To taka zabawa z kolorami – mówi Katarzyna Gołębiewska. – Każdemu warsztatowi przypisany jest inny kolor. Był już cyjan i magenta, a w przyszłym tygodniu będzie black, czyli czarny, potem yellow, czyli żółty. A w sierpniu na dzieci czekać będzie oczywiście nowa paleta barw i zupełnie inne zajęcia.

Warsztaty adresowane są do dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Na zajęcia obowiązują zapisy, wystarczy zatelefonować pod numer 52 58 59 914 lub 911, od poniedziałku do piątku w godz. 8- 15.30.

Reklama