Jerzy Riegel to Bydgoszcz

Tomasz Welcz
,

W Galerii Miejskiej bwa otwarta została wystawa, którą powinna obejrzeć każda osoba związana z Bydgoszczą. „Zatrzymany czas. Panoramy Bydgoszczy Jerzego Riegla” to zestaw kilkudziesięciu zdjęć pokazujących miasto, jakiego już nie zobaczymy.

– Jerzy Riegel to po prostu Bydgoszcz i cały czas z tym miastem jest związany, mimo że zrobił przecież wiele zdjęć w innych miastach, między innymi w Toruniu. Panoramy, które są zaprezentowane na wystawie, to tylko część jego bogatego archiwum, niektóre się odleżały, inne były już publikowane we wspaniałych albumach  – mówi Elżbieta Kantorek, kuratorka wystawy.

Na zdjęciach można zobaczyć Bydgoszcz sprzed kilkudziesięciu lat, miejsca, które dzisiaj wyglądają już zupełnie inaczej, stały się przeszłością, wspomnieniem wizerunku miasta. To panoramy starej części Bydgoszczy, Śródmieścia, a także osiedli – Bartodziejów, Jachcic czy Fordonu.

Czarno-białe fotografie wykonane zostały starą techniką z użyciem obiektywu o standardowej ogniskowej, a potem pieczołowicie złożone w fotograficznej ciemni. Wystawa wzbogacona jest o kilka prac wykonanych w technice izohelii.

Czym jest ta wystawa dla Jerzego Riegla? – Jej powstanie to zasługa przede wszystkim Elżbiety Kantorek. To ona namówiła mnie do prezentacji tych zdjęć. Ta wystawa zresztą miała się odbyć w jej galerii, ale, jak stwierdziła, u niej te panoramy się nie zmieszczą. Ja dostarczyłem zdjęcia, ona wybrała te na ekspozycję. Ktoś z boku ma inne spojrzenie i tak jest dobrze. Prawdę mówiąc, to ja te fotografie zobaczyłem na pół godziny przed wernisażem – mówi Jerzy Riegel.

Kuratorami wystawy są Elżbieta Kantorek i Marta Bindek. Ekspozycję „Zatrzymany czas. Panoramy Bydgoszczy Jerzego Riegla” można oglądać do 8 grudnia.

Jerzy Riegel ur. 1931 r. w Bydgoszczy. Poligraf. Od 1967 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią czarno-białą. Mistrz – izohelii. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych (Bydgoszcz, Polska, Europa).

Reklama