Jarmark Świąteczny – dłużej i większy niż przed rokiem

Magdalena Jabłońska
,

Bajkowe zimowe miasteczko, a w nim młyńskie koło i kryształowy pałac. Do tego lokalne przysmaki, oryginalne rękodzieło, świąteczne zapachy, które razem stworzą wyjątkową atmosferę nieopodal Brdy. Już dziś Miasto zaprasza na Bydgoski Jarmark Świąteczny, który rozpocznie się 6 grudnia, a zakończy dwa dni przed wigilią.

W zeszłym roku jarmark przyciągnął tysiące bydgoszczan i turystów. Chcemy, by w tym roku było podobnie. Początek w Mikołajki, 6 grudnia, a zakończenie – tuż przed samymi świętami, 22 grudnia.

Na ulicy Mostowej unosić się będzie aromat tradycyjnego grzańca, korzennych pierników i innych świątecznych potraw. Na odwiedzających czekać będą nie tylko stragany, ale moc atrakcji i niespodzianek, w tym również kulinarnych. Gorąca czekolada, grzaniec z goździkami, tradycyjny barszcz czerwony, pierogi w wielu smakach, wędzone ryby i zdrowe miody to tylko niektóre smakołyki z oferty gastronomicznej. Na jarmarku kupimy także bombki, ozdoby oraz rękodzieło. Nie zabraknie występów artystycznych, a świecące po zmroku anielskie skrzydła będą doskonałym tłem do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć ze świątecznej Bydgoszczy.

W tzw. „bydgoskim domku” – każdego dnia inne stowarzyszenie, fundacja, warsztat terapii zajęciowej czy organizacja pozarządowa zapraszać będą do zakupów własnych wyrobów, oryginalnych i niepowtarzalnych. Goście odwiedzający jarmark przygotują potrawy świąteczne pod czujnym okiem szefa kuchni Chaty Kujawskiej – Wojciecha Grześkowiaka i posłuchają porad na temat samodzielnego przygotowania dekoracji.

Bajkową częścią jarmarku będzie zimowe wesołe miasteczko. Największą atrakcją będzie karuzela „Młyńskie Koło”, obok stanie Kryształowy Pałac, a w nim Labirynt Luster. Dla najmłodszych przygotowano mały rollercoaster, kulę śnieżną oraz gry zręcznościowe. Wstęp na atrakcje będzie biletowany.

Muzyka przy Grodzkiej

Każdego dnia u zbiegu ul. Grodzkiej i Mostowej będzie można zasłuchać się w muzyce na żywo w wykonaniu wyjątkowych artystów.

Od poniedziałku do piątku muzyka w świątecznym klimacie popłynie od godziny 16.00, a w weekendy – już od 14.00. Na scenie pojawi się m.in. Magda Steczkowska (14 grudnia, godzina 17.00), Future Folk (20 grudnia, godzina 18.00), Żuki i kapela Cynamony. W czasie jarmarku usłyszymy też zespoły z bydgoskich uczelni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Na scenie zaprezentuje się też Chór Akademicki UKW pod dyrekcją prof. Bernarda Mendlika (13 grudnia, godzina 19.00). Ze sceny popłyną jazzowe brzmienia dzięki kwartetowi Doctor Jazz oraz duetowi z Akademii Muzycznej Czarnecki & Gierek.

Atrakcje dla najmłodszych

14 i 15 grudnia odbędą się spektakle pt. „Mikołajki ze śnieżnej bajki”, „Grincz, a co z Mikołajem?” oraz specjalnie z myślą o najmłodszych koncert sióstr Wajs: Agnieszki i Patrycji, które zaśpiewają autorskie piosenki skomponowane dla dzieci. Ich występ to ponad godzina zabawy, a wesołe piosenki dzieci będą nucić długo po koncercie. Na dzieci czekać będą animatorzy w strojach elfów i gwiazdora, którzy zachęcać będą do zabawy. Atrakcją będą także bajkowe rzeźby lodowe.

Spektakle dla dzieci:
14 grudnia, godzina 14.30 – bajki dla dzieci Mikołajki ze Śnieżniej Bajki
15 grudnia, godzina 14.00 – FUNimki
15 grudnia, godzina 15.30 – Grincz
15 grudnia, godzina 17.15 – koncert Siostry Wajs & Stonoga

Rzeźby lodowe:
6 grudnia, godzina 14.30 – 19.30 – postaci Anny i Elsy z bajki „ Kraina lodu”
14 grudnia, godzina 14.30 – 19.30 – Królowa Lodu stojąca przy tronie lodowym

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama