Jakie mają dla nas PERSPEKTYWY w Chełmnie?

Wiktoria Raczyńska
,

Perspektywy – Nine Hills Festival to trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego Chełmna. Wydarzenie to jest wynikiem współpracy mieszkańców, którzy w dniach 11-13 sierpnia otworzą bramy swojego miasta i własnych podwórek, aby udowodnić, że Chełmno to nie tylko miasto zakochanych, ale też miejsce, w którym można odbyć prawdziwą podróż w czasie, bo tu to, co tradycyjne spotyka się z tym, co współczesne.

Przez trzy dni miasto stanie się przestrzenią gry z pogranicza fantastyki, historii oraz improwizacji – LARP. Tegoroczną, II edycję festiwalu poprowadzi hanzeatycka legenda o zagranicznym kupcu i młodej chełmniance. Uczestnicy będą mogli odmienić losy średniowiecznych mieszkańców miasta i wkroczyć w wykreowaną na XIV wiek przestrzeń Chełmna. Ale podróż w czasie to nie tylko gra przestrzenna…

1-Podwórko 2016 fot. Rafał Skoczylas 3Podczas Festiwalu 9 podwórek kamienic Starego Miasta zamieni się w kuźnie i warsztaty sztuki. Do wspólnych działań w Bramach Czasu przez wszystkie trzy dni zapraszać będą animatorzy z mieszkańcami. Festiwal, podobnie jak w zeszłym roku, poruszy zabytki Chełmna. Podczas nocnego zwiedzania czterech kościołów gotyckich instalacje świetlne sprawią, że uczestnicy będą mogli spojrzeć na krzyżacką architekturę z zupełnie innego punktu widzenia. Zmieni się jej PERSPEKTYWA!

1-Drak Kvelb, 2017 fot. archiwum Theatre Kvelb AtélierW piątek na chełmińskim rynku festiwal rozpocznie parada Teatru Klinika Lalek („Siedem ton czystego szczęścia”), którego spektakl („Cyrk bez przemocy”) goście obejrzą jeszcze tego samego wieczoru. Wcześniej, w kościele św. Ducha przy ul. Wałowej festiwal oficjalnie otworzy spektakl „Mamusiu, co to za ptaszek?” w wykonaniu chełmińskiej aktorki Igi Jambor-Skupniewicz. Tego samego dnia po zmroku organizatorzy zaproszą na relaks do strefy chill outu zaaranżowanej w parku Nowe Planty. Tu odbędą się trzy koncerty. W ramach Ladies Alternative Music Night wystąpią: Marcelina, Rosalie. i Dominika Barabas. W drugiej części wieczoru sceną zawładną dwie DJ’ki – Ane i Aksamit. Muzyczna noc na Plantach potrwa do późnych godzin nocnych. O godzinie 22.00 w podwórku Sztuka Życia przy ul. 22 stycznia będzie można obejrzeć spektakl Teatru Latarnia „Mała pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa”.

1-Piramida_Czasu_2016 fot. Rafał SkoczylasTegoroczny Festiwal zadba również o najmłodszych. Specjalnie dla dzieci i ich rodziców przygotowano grę miejską „Kupiecki Zmysł”. To kolejna podróż do czasów chełmińskich zwyczajów kupieckich i bogatej historii miasta handlowego. Dla dzieci stworzona zostanie także Strefa Relaksu na chełmińskim rynku oraz powiązana z nią Brama Czasu poświęcona Sztuce Radości. W Strefie Relaksu (otwartej w sobotę i w niedzielę) będzie można poddać się bańkoterapii, a także spróbować swoich sił podczas warsztatów budowania własnego placu zabaw. Tu odbędzie się happening „Smok w mieście” Theatre Kvelb Atélier, a warsztaty gry na bębnach poprowadzi zespół Foliba. Muzyka Ziemi wykonywana przez zespół zabrzmi na chełmińskim rynku tego samego wieczoru. Wówczas wszyscy przeniosą się do mroków średniowiecza. Wyłączona zostanie energia elektryczna i wspólnie rozświetlone pochodniami Chełmno. Wydarzeniu towarzyszyć będą artyści z kraju i zagranicy, którzy przy pomocy ognia rozgrzeją atmosferę. Pod chełmińskim ratuszem ponownie zagości czeski Theatre Kvelb Atélier wraz z sześciometrową płonąca marionetką. Zakończeniem sobotniego dnia będzie wyjątkowy projekt Bioart’u, gdzie unikalną muzykę zaimprowizują…mrówki!

1-Korowód_z_pochodniami_2016 fot. Rafał SkoczylasNiedziela to zakończenie rozgrywającego się w przestrzeni miasta LARP-u. Będzie można się dowiedzieć, czy misja została skutecznie zakończona, i czy udało się odmienić losy XIV-wiecznych bohaterów miasta. Nadal zapraszać będą do siebie podwórka Starego Miasta, a najmłodszych Strefa Relaksu na chełmińskim rynku. O godzinie 18.00 w kościele WNMP odbędzie się koncert Paderewski Piano Academy, a o godzinie 20.00 na chełmińskim rynku wystartuje Dancing w Starym Stylu z wyjątkową muzyką na żywo. Festiwal o godzinie 22.00 zakończy pokaz filmowy w ramach „Kina pod Ratuszem”.

1-Walczące_Noc_Kościołów_2016 fot. Rafał SkoczylasTradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będzie odsłonięcie muralu. W tym roku projekt w wykonaniu Takie Pany pojawi się na jednej ze ścian kamienicy przy ul. Poprzecznej 5.

Festiwalowi towarzyszyć będą również trzy projekty graficzne. Unikalnym wydarzeniem będzie wystawa fotografii „Twarze Miasta”. Powiększone, stare portrety chełmnian zawisną nad ul. Grudziądzką. Wystawa sztuki odbędzie się również w Piwnicy Artystycznej przy ul. Grudziądzkiej 24, a przy ul. Rynkowej zaaranżowana zostanie wystawa „Chełmno i jego mieszkańcy na starej fotografii”.

Serdecznie zapraszamy do Chełmna, 11-13 sierpnia, czyli nadchodzący weekend. Szczegółowy program imprezy znajdziecie w naszym Kalendarium.

zdjęcia z I edycji Perspektywy – Nine Hills Festival z 2016 roku: Rafał Skoczylas

Reklama