Jak wypada Bydgoszcz i Toruń w rankingu miast przyjaznych kierowcom

Wiktoria Raczyńska
,

Jak powinno funkcjonować miasto, które pochwalić się może zadowolonymi kierowcami? Jakie warunki musi spełnić? Czy zawsze zakorkowane miasto w drodze do i z pracy to już codzienność, do której powinniśmy przywyknąć i się z nią pogodzić? Właśnie powstał ranking, który pokazuje, że wcale tak nie musi być. Jak na tej mapie wyglądają dwa największe miasta regionu Bydgoszcz i Toruń?

 

Oponeo.pl we współpracy z systemem Yanosik oraz serwisem autocentrum.pl postanowili wziąć pod lupę największe bolączki kierowców. Pod ocenę poddali, m.in., ilość kolizji, prędkość, opłaty parkingowe, stawki ubezpieczenia (dla trzech wybranych marek), ceny paliw oraz wymiany opon.

Które z polskich miast są najbardziej przyjazne dla kierowców, a gdzie lepiej nie wjeżdżać samochodem?

Ranking-miast2018-1

Ranking-miast2018-2

Bydgoszcz zamyka podium, Toruń ostatni

Lublin (wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców) wyprzedził o zaledwie 3 punkty Szczecin, a Bydgoszcz o 6. Kielce (w grupie do 300 tys. mieszkańców) zostawiły za sobą Sosnowiec, z różnicą zaledwie 2 punktów i Radom, który był o 4 punkty niżej od zwycięzcy. Najmniejszą liczbę punktów uzyskały Warszawa oraz Toruń.

Nie oznacza to jednak, że zwycięzcy klasyfikacji generalnej przodowali w każdej z kategorii…

Bydgoszcz ex aequo z Krakowem na 4, Toruń na 6 miejscu

Pod względem kolizji, w dużych miastach, najbardziej zadowoleni powinni być mieszkańcy Wrocławia, gdzie wypadków jest statystycznie najmniej. Również ci, którzy poruszają się po drogach Gdańska i Szczecina cechują się większą rozwagą w porównaniu z resztą. W miastach poniżej 300 tysięcy mieszkańców, najmniej kolizyjnie poruszają się mieszkańcy Kielc, Gliwic oraz Radomia. Okazuje się, że najwięcej nieuważnych kierowców jeździ więc po Warszawie oraz Katowicach.

Ranking-miast2018-3 (1)

Bydgoszcz w czołówce szybkiej jazdy, Toruń podobnie

W dużych miastach najszybciej jeżdżą kierowcy z Warszawy, Gdańska, Lublina, Łodzi, Szczecina i uwaga – Bydgoszczy (!), a dopiero później Poznania. Jeśli chodzi natomiast o miasta mniejsze, to na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: Katowice, Częstochowa i Gliwice. Niestety do wolnej jazdy przywyknąć muszą odwiedzający: Kraków, Wrocław i Rzeszów.

Ranking-miast2018-4

W centrum trzecie miejsce dla obu miast

Trochę inaczej wygląda to już, gdy podzielimy sobie tę statystykę w zależności od prędkości rozwijanych w centrum miast, a inaczej na ich obrzeżach. W dużych miastach, w centrum najszybciej poruszają się mieszkańcy Gdańska i Lublina – 32 km/h, następnie Warszawy – 30 km/h. Na trzecim miejscu znalazły się Łódź i Bydgoszcz – 29 km/h. W małych miastach najszybciej w obrębie centrum jeżdżą w Katowicach – 34 km/h. Na drugiej pozycji znalazły się Gliwice – 32 km/h, trzecie miejsce dzielą ze sobą Częstochowa oraz Toruń. Na żółwie tempo mogą narzekać kierowcy w Krakowie, którzy poruszają się z prędkością jedynie 25 km/h oraz Radomiu i Rzeszowie, gdzie średnia prędkość wynosi 26 km/h.

Ranking-miast2018-5

 

Poza centrum Bydgoszcz oczko wyżej, Toruń spada, ale prędkość ta sama

W miastach powyżej 300 tysięcy mieszkańców najszybciej jeździ się w Szczecinie – średnio 45 km/h, drugie miejsce to aż trzy miasta: Warszawa, Bydgoszcz i Łódź – średnio 43 km/h. Zaraz za nimi uplasował się Poznań z wynikiem 42 km/h. W miastach poniżej 300 tysięcy niektóre uśrednione prędkości przekraczają nawet przyjętą popularną 50-tkę w terenie zabudowanym, dzieje się tak przez odcinki dróg miejskich, gdzie dozwolona prędkość często wynosi 60 lub 70 km/h. Tutaj, najszybciej jest w Częstochowie – 57 km/h, Gliwicach – 55 km/h oraz Katowicach. Ci ostatni jeżdżą bardzo przepisowo, bo średnio – 49 km/h. Stawkę obu rankingów zamykają odpowiednio: Wrocław – 38 km/h oraz Białystok i Rzeszów – średnio 42 km/h.

Ranking-miast2018-6

 

Warto parkować w Bydgoszczy, Toruń na 8 miejscu, ale ceny takie same

 

Ranking-miast2018-7

 

W Bydgoszczy 2,60 zł

Najbardziej przyjaznym dużym miastem do parkowania okazał się Szczecin. Mimo że pierwsza godzina postoju w strefie płatnego parkowania nie jest najtańsza, istnieje możliwość opłacenia 15-minutowego zatrzymania i kosztuje to tylko 55 groszy. Ponadto Szczecin posiada też strefę, która funkcjonuje jedynie 9h, a także jest możliwość wykupienia elastycznego abonamentu. Jeśli natomiast posiadasz motocykl, możesz parkować bezpłatnie. W doskonałej sytuacji są również posiadacze aut hybrydowych, którzy mogą wykupić roczny abonament za jedyne 10 złotych. Zadowoleni mogą być również bydgoszczanie oraz wrocławianie. W najgorszej sytuacji są odwiedzający centrum Warszawy. Tam strefa płatnego parkowania obowiązuje przez 10 h w ciągu dnia oraz brakuje możliwości wykupienia ogólnodostępnego abonamentu. Jest to jednak miejsce przyjazne dla motocyklistów – oni parkują za darmo.

Ranking-miast2018-9

 

W Toruniu płacisz aż przez 10h, bez zniżek dla motocyklistów

W miastach poniżej 300 tysięcy mieszkańców wygrywa Sosnowiec. Ponieważ w mieście nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania, oznacza to, że wszyscy mogą tam parkować za darmo 24 h na dobę 7 dni w tygodniu. Jeśli chodzi o miasta, które posiadają zorganizowany system parkingów miejskich, bardzo dobrze prezentują się Białystok oraz Kielce, w których strefa działa tylko 8 h oraz miasta udostępniają abonamenty zróżnicowane pod względem czasu obowiązywania. Najgorzej w tej konkurencji wypadł Toruń. Miasto pobiera opłaty przez 10 h w ciągu doby oraz nie przewiduje zniżek dla posiadaczy motocykli.

Ranking-miast2018-10

W Toruniu taniej niż w Bydgoszczy, ale to dopiero 7 miejsce

Najkorzystniej można ubezpieczyć auto w Lublinie, Krakowie oraz Bydgoszczy (średnio 841 zł!). W mniejszych miastach niskie koszty ubezpieczenia ponoszą rzeszowianie, kielczanie oraz częstochowianie. Najdroższe ubezpieczenie opłacają kierowcy we Wrocławiu, i odpowiednio – Gdyni.

 

Ranking-miast2018-11

Paliwo najdroższe w Toruniu

Lublin, Poznań, Szczecin – mieszkańcy tych dużych ośrodków płacą najmniej za jazdę własnym środkiem transportu. Opłaca się zalać auto do pełna w mniejszych: Sosnowcu, Gdyni oraz Kielcach. Na spore wydatki muszą nastawić się warszawiacy – tam obecnie paliwa są najdroższe. Nie warto również tankować w Toruniu, który w tej kategorii wylądował na ostatnim – najdroższym miejscu.

Ranking-miast2018-12

 

Warto w Bydgoszczy, prawie tyle samo w Toruniu

Najkorzystniej opony wymienimy w Lublinie – jedynie 18 zł za wymianę jednej opony. To jedyne miejsce, które oferuje takie usługi w kwocie poniżej 20 złotych. Na II miejscu, z tym samym wynikiem znalazły się Bydgoszcz i Gdańsk (niecałe 22 zł). Pierwszą trójkę zamyka Kraków z wynikiem 22,17 zł za usługę. Wymiana opon już od 16 zł jest możliwa w mniejszym Radomiu. Całkiem korzystnie wymienimy opony również w Kielcach i Rzeszowie – nie przekraczając 20 zł. Najdroższym miastem okazała się Warszawa. Powody do zmartwień mogą mieć również kierowcy w Sosnowcu, którzy za wymianę zapłacą ponad 30 zł! Taka stawka przewyższa nawet średnią cenę dla stolicy.

Ranking-miast2018-13

 

Szczegółowe informacje dotyczące metodologii i zasad na jakich powstał ranking znajdą Państwo tutaj.

Reklama