Jak być królem, czyli wielka opera Verdiego w Operze Nova

Wiktoria Raczyńska
,

Na spektakle jedynej w karnawałowym repertuarze heroicznej grand opéra Opera Nova zaprasza 25 w sobotę, 26 w niedzielę i 28 stycznia we wtorek.

Choć tytułowym bohaterem opery Verdiego jest infant hiszpański Don Carlos, to dominującą postacią – zarówno w dziele muzycznym, jak i prawdziwej historii – jest jego ojciec, król Filip II, jeden z najpotężniejszych władców europejskich końca XVI wieku. To on uczynił stolicą Madryt, w którego pobliżu ufundował cud architektury – rezydencję i klasztor św. Wawrzyńca z mauzoleum królów – Escorialem. Był monarchą absolutnym imperium, „w którym słońce nie zachodziło”. Zjednoczył pod swą władzą cały Półwysep Iberyjski, przejął posiadłości Portugalii w Ameryce, Afryce i Indiach. Udział wysłanej przez Filipa floty hiszpańskiej przyczynił się walnie do zwycięstwa w bitwie pod Lepanto i obrony Europy przed islamem. Był wielkim mecenasem sztuki; uwielbiał malarstwo, szczególnie pieczołowicie kolekcjonował prace Hieronima Boscha, Pietera Bruegela i Tycjana. Pracowity, z natury nieufny i samotnik, biurokrata – Filip II sam podejmował ostateczne decyzje. Jego syn z pierwszego małżeństwa, obciążony chorobami dynastii Habsburgów, planował uciec z Hiszpanii i spod władzy Filipa II, ale został aresztowany na rozkaz ojca.

W operowym dziele Verdiego zrealizowanym w Operze Nova w 2016 roku Carlos przywołuje swe życie – od zaręczyn z francuską księżniczką Elżbietą, poprzez zakazaną miłość do niej jako swej macochy, przez echa rebelii w Niderlandach – obecny jest na scenie cały czas. Choć zazwyczaj to tenor skupia na sobie całą uwagę kompozytora, tym razem Verdi dał w tej operze okazję do popisu przede wszystkim głosom głębokim: Filip to basso cantante, Inkwizytor – bas, Markiz Posa –baryton, Mnich – bas.

Podczas spektakli w Operze Nova (25 i 28 stycznia) partię Filipa wykonywać będzie Wojciech Śmiłek. Artysta regularnie występuje na scenach teatrów operowych m.in. Genewy, Brukseli, Strasburga, Bastille i Théâtre du Châtelet w Paryżu, Avignonu, Marsylii, Teatro Real w Madrycie, wiedeńskiej Staatsoper, Opery Monte Carlo, biorąc udział w produkcjach oper Verdiego, Pucciniego, Dionizettiego, Meyerbeera, Reyera, czy Czajkowskiego.

W niedzielę, 26 stycznia w tej roli usłyszymy solistę Opery Nova, Jacka Gresztę. Tenorową partię Don Carlosa śpiewać będą: Łukasz Załęski i Maciej Komandera. Jako szlachetny Rodrigo, markiz Posa (baryton) wystąpi Sławomir Kowalewski, w Wielkiego Inkwizytora (bas) wcieli się Łukasz Jakubczak. W rolach kobiecych: Jolanta Wagner (sopran) jako królowa Elżbieta oraz Monika Ledzion-Porczyńska i Darina Gapicz (mezzosoprany) kolejno jako księżniczka Eboli. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak.

zdjęcie: Marek Chełminiak

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama