Jak brzmi Region 1?

Wiktoria Raczyńska
,

Składanka „Region 1” to pierwsze wydawnictwo MCK pod logiem Radia Kultura. Na płycie znajduje się 14 utworów wykonawców m.in. z Bydgoszczy, Torunia i Szubina.

Na kompilacji znalazło się 14 utworów stworzonych przez artystów głównie z Bydgoszczy, ale i z szerzej pojętego „regionu”. Nagrania pochodzą z albumów wydanych na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy. To kolejna próba zdefiniowania tzw. bydgoskiego brzmienia – nurtu najtrafniej definiowanego w latach 90. przez formację Variete (która zamyka czternastkę na składance utworem „Kanapy”).

– Bydgoszcz muzycznie jest jak doświadczony bokser. Tym mocniej i skuteczniej cię uderzy, im bardziej się otworzysz – uważa Szymon Andrzejewski, redaktor naczelny Radia Kultura.

Usłyszymy zespoły i twórców: 3moonboys, Artur Maćkowiak, Rozwód, Hati&Zdzisław Piernik, Good Night Chicken,  Jachna Mazurkiewicz Buhl, Cherries under the water, Alameda 4, Brda, Helatone, Tropy, Kempa Lubiewski, Caluskov 102 oraz Variete.

Za szatę graficzną oraz samą okładkę odpowiada toruński artysta grafik, Maks Bereski, współpracujący na co dzień m.in. z serwisem Netflix. W drugiej połowie 2019 Radio Kultura zamierza wydać drugą część kompilacji.

Płyta już do nabycia w Miejskim Centrum Kultury oraz Bydgoskim Centrum Informacji Turystycznej. Nakład 500 egzemplarzy, cena 20 zł.

Radio Kultura to niekomercyjna stacja radiowa działająca od 2010 roku i skupiona przede wszystkim na tym, co w nazwie oraz na prezentowaniu nieoczywistego i niszowego obszaru świata muzyki i kultury w ogóle.

materiały nadesłane: Szymon Andrzejewski, redaktor naczelny Radia Kultura, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama