Jak będziemy świętować z Kanałem Bydgoskim

Tomasz Welcz
,

Wracamy do Roku Kanału Bydgoskiego. Okoliczność to w końcu niezwykła, bo przecież upływa 240 lat od rozpoczęcia na nim żeglugi, a poza tym można odnieść wrażenie, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że w Bydgoszczy posiadamy coś, czego mogą nam pozazdrościć inne miasta na całym świecie. Nie ma w tym przesady – to jest unikat na skalę światową.

Nic więc dziwnego, że imprezy zaplanowano liczne i z rozmachem. Koncerty, regaty, spływy kajakowe, targi… Wspomóc to mają liczne akcje promocyjne, wydawnictwa – także popularnonaukowe dla szerszego grona odbiorców, których tematem będzie oczywiście Kanał Bydgoski. Mieszkańcy i turyści na pewno będą mieli w czym wybierać.

– Planujemy wydanie dwóch albumów. Pierwszy, „240 lat Kanału Bydgoskiego”, powinien się ukazać już w marcu – kwietniu. Znajdą się w nim naprawdę unikalne zdjęcia, między innymi, ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy – zapowiada Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. – Druga publikacja, która wydana zostanie w czerwcu i będzie połączona z wystawą, będzie nosić tytuł „Żegluga na Bydgoskim Węźle Wodnym”. Ten album zawierać będzie wszelkie informacje o tym, co działo się na wodzie – dodaje Tomasz Izajasz.

W marcu-kwietniu, jak zapowiada kustosz muzeum, ma także ruszyć wortal internetowy poświęcony Kanałowi Bydgoskiemu. Zainteresowani znajdą w nim wszelkie informacje na temat tego obiektu, plany, makiety, zdjęcia, pocztówki. Na wrzesień zaplanowano natomiast otwarcie w muzeum wystawy jubileuszowej „Kanał Bydgoski”.

Obchody Roku Kanału Bydgoskiego będą doskonałą okazją dla wszystkich miłośników sportów wodnych do zaspokojenia swojej pasji. Już w kwietniu będzie można wziąć udział w Wiosennym Spływie Kanałem Bydgoskim pomiędzy Bydgoszczą a Nakłem, organizowanym przez Bractwo Bydgoskiego Węzła Wodnego. Na kwiecień-maj zaplanowano kolejną imprezę – IX Spływ Odrodzonym Kanałem Bydgoskim, którego organizatorem jest Regionalne Towarzystwo Wioślarskie „Bydgostia”. Będą również spływy kajakowe i imprezy dla młodzieży, na przykład w czerwcu Bydgoski Węzeł Wodny z poziomu kajaka.

Niezwykle atrakcyjnie, co możemy już dzisiaj polecić, zapowiadają się w czerwcu mistrzostwa szkół średnich w wyścigach smoczych łodzi, których organizatorem jest również Muzeum Kanału Bydgoskiego. Impreza będzie miała charakter open, czyli wystartować będzie mógł każdy, oczywiście, jeżeli będzie miał smoczą łódź.

W czerwcu czeka nas sztandarowa od kilku lat impreza wodniacka, czyli siódmy już Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz”. Zaplanowano, między innymi, rekonstrukcje historyczne w postaci wodnych potyczek na galarach Polaków z Krzyżakami i polskiej szlachty ze Szwedami. Także w czerwcu miasto zaprasza na II Międzynarodowe Targi i Konferencję Żeglugi Śródlądowej i Gospodarki Wodnej „Water Ways Expo 2014”. W maju – czerwcu odbędzie się również bardzo ciekawa impreza, a mianowicie regaty żeglarskie Związku Miast Nadwiślańskich Toruń – Bydgoszcz.

To oczywiście nie wszystko. Co zatem, między innymi, czeka na tych, którzy chcą świętować z Kanałem Bydgoskim? Ósmy już Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego (czerwiec), V Bydgoski Piknik Militarny (sierpień), festyn rodzinny „Śluzy” (czerwiec). „Centrum” życia kulturalnego, oczywiście w związku z obchodami Roku Kanału Bydgoskiego, będzie zabytkowa barka Lemara, zacumowana przy Rybim Rynku. To tutaj będą odbywały się wieczory poetyckie, koncerty, prelekcje.

– W sumie odbędzie się ponad 470 różnego rodzaju imprez związanych z obchodami Roku Kanału Bydgoskiego. Wiele przedsięwzięć zaplanowano w szkołach. Zależy nam również na tym, aby wzbogacić zbiory muzeum. Jeżeli ktoś ma w domu jakieś dokumenty, pamiątki rodzinne, mapy, plany, widokówki dotyczące kanału, jesteśmy bardzo nimi zainteresowani. Oczywiście, robimy kopie i zwracamy je właścicielom. Czekamy pod adresem kontakt@kanalbydgoski.pl – dodaje Tomasz Izajasz.

Reklama