Jak będziemy świętować 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy?

Magdalena Jabłońska
,

Rodzinne zdjęcia bydgoszczan na wyjątkowej wystawie, clubbing w stylu retro na bydgoskiej Starówce, inscenizacja historyczna, a po niej jubileuszowy tort dla mieszkańców, wykonany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską – to tylko część wydarzeń zaplanowanych w ramach obchodów 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski.

Miasto Bydgoszcz we współpracy z instytucjami kultury, uczelniami i stowarzyszeniami rozpoczyna świętowanie 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski poprzez organizację wielu ciekawych wydarzeń.

Główne świętowanie rozpocznie się w weekend, 18-19 stycznia. Muzeum Okręgowe zaprasza do bezpłatnych odwiedzin ekspozycji muzealnych, w tym specjalnych na tę okazję wystaw historycznych.

W sobotę, na Moście Staromiejskim otwarta zostanie także wystawa „Moja Rodzina, Moje Miasto na historycznej fotografii”, którą stworzyli sami mieszkańcy, przekazując pamiątkowe zdjęcia rodzinne z akcentami bydgoskimi. To niezwykły zbiór kilkudziesięciu zdjęć, na których zobaczycie jak bydgoszczanie spędzali wolny czas oraz gdzie pracowali. Wystawa będzie czynna przez miesiąc. Wstęp jest wolny!

W sobotę wieczorem Bydgoska Lokalizacja 2020, czyli clubbing w stylu retro. Bydgoski zespół Cynamony odwiedzi bydgoskie kluby w godzinach wieczornych, gdzie usłyszycie specjalne utwory śpiewane bydgoską gwarą. Wspólnie odśpiewacie piosenkę uliczną, w które refrenie usłyszycie słowa: „Zmienimy knary na gitary, odbiglujemy ancug stary, spikniemy z Polską się do pary i będzie alehand!”

W niedzielę, na ul. Długiej wystawa w zabytkowym autobusie poświęcona komunikacji miejskiej. A na Wyspie Młyńskiej obejrzycie wystawę umundurowania powstańczego oraz szpital polowy. Atrakcją będzie także wybijanie monet, zabawy artystyczne, fotograficzne i pocztowe. O godzinie 14.00 inscenizacja historyczna na Starym Rynku, w której weźmie udział pół tysiąca osób. Zobaczycie grupy rekonstrukcyjne z całej Polski – nie zabraknie konnych pułków ułanów! Bezpośrednio po inscenizacji  mieszkańcy zaproszeni zostaną na Wyspę Młyńską na jubileuszowy tort przygotowany przez mistrzynię świata Jowitę Woszczyńską. Oficjalne obchody z ceremoniałem wojskowym odbędą się na Starym Rynku w poniedziałek, 20 stycznia, o godzinie 13.00.

Pełen harmonogram obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski:

18 stycznia (sobota):

• Wstęp wolny na wszystkie stałe ekspozycje muzealne, w tym wystawę historyczną „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, godzina 10.00-16.00 Spichrze Nad Brdą, ul. Grodzka 7-11.

• Otwarcie Wystawy „Moja Rodzina, Moje Miasto na historycznej fotografii”, godzina 12.00, Most Staromiejski

• Symboliczne nadanie imienia Dębowi Stulecia Powrotu Bydgoszczy do Polski, godzina 13.00, w Alei Ossolińskich

• Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Otwarte muzeum dla zwiedzających, w godzinach 12:00-16:00,

• Rozwinięcie dużej flagi narodowej na wieży ciśnień, Odśpiewanie hymnu narodowego, Odśpiewanie kilku piosenek wojskowych tzw. śpiewanki w gronie 60 harcerzy i harcerek oraz Skauci – harcerze (Polacy) – 11 osób, wszyscy uczestnicy biorący udział w rekonstrukcji w pełnym umundurowaniu skautowym, z kapeluszami, plecakami (mundury historyczne) wraz z oprzędzeniem z lat 1918-1920, grupa wyćwiczona w musztrze wojskowej (dodatkowo replika sztandaru drużyny skautowej z 1918 roku). Wieża ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego – godzina 18.00

• Bydgoska LOKALizacja 2020 – clubbing w stylu retro z piosenką na ustach Zespół „Cynamony” odwiedzą bydgoskie kluby w godzinach 19.00-21.00

19 stycznia (niedziela):

• Odsłonięcie Makiety Starego Miasta – Restauracja na ul. Niedźwiedzia – „Apteka”, godzina 11.00-13.00

• Wystawa w zabytkowym autobusie „100 lat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy” na ulicy Długiej, w godzinach 12.00-16.00

• Wydarzenia towarzyszące na Wyspie Młyńskiej, m.in.: wystawa umundurowania powstańczego, broni, wybijanie monety, szpital polowy oraz stanowiska artystyczne fotograficzne i pocztowe w godzinach 12.00–16.00

• Inscenizacja historyczna, godzina 14:00 Stary Rynek

• Odsłonięcie Makiety Starego Miasta – Restauracja na ul. Niedźwiedziej – „Apteka”, w godzinach 14.00-16.00 (przerwa o 15.00)

• Zabawa taneczna w stylu lat 20, godzina 16.00, barka Lemara

• Spotkanie z historią na wystawie „Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, Bilet specjalny – 1 zł W programie: w godzinach 10.00-18.00 – Pokaz unikatowego trojaka koronnego Zygmunta III Wazy, wybitego w mennicy bydgoskiej. Godziny: 12.00-14.00 – Legenda o herbie Bydgoszczy. Warsztaty rodzinne podczas których dowiemy się co i dlaczego przedstawia herb naszego miasta. Zastanowimy się również nad znaczeniem kolorów naszej flagi. Zdobytą wiedzę wykorzystamy tworząc okolicznościowe kotyliony. Godzina 16.00„Trojak koronny Zygmunta III Wazy”. Prelekcja Jarosława Kozłowskiego, kierownika Działu Numizmatyki Muzeum dotycząca nowego nabytku.

• Muzeum Wojsk Lądowych – bezpłatnie otwarte muzeum dla zwiedzających, w godzinach 10:00 – 14:00

• Historyczny Punkt Werbunkowy do WP, działania rekonstrukcyjne – ul. Długa – Zabytkowy Tramwaj

20 stycznia (poniedziałek):

• Msza święta w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, godzina 12.00

• Oficjalne obchody z ceremoniałem wojskowym, godzina 13.00, Stary Rynek

• Otwarcie wystawy jubileuszowej „Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, w godzinach 17:00-18:00 Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

• Konferencja Naukowa, Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920. Sala sesyjna Rady Miasta, ul. Jezuicka 1. Zgłoszenia osób i/lub grup, chcących wziąć udział bierny w konferencji przyjmowane są na adres mailowy: konferencjabydgoszcz1920@muzeum.bydgoszcz.pl

• Odsłonięcie 4 tablic, w godzinach od 10.00-12.00
1. Józef Piłsudski – Hotel „Pod Orłem”
2. Roman Dmowski – Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli
3. Gen. Józef Haller – Collegium Medicum
4. Wojciech Korfanty – Urząd Marszałkowski/delegatura w Bydgoszczy

• Muzeum Wojsk Lądowych otwarte dla zwiedzających, w godzinach 8:30-15:30

• „Portrety Pamięciowe” – promocja powieści kryminalno–historycznej „Mord na Zimnych Wodach” autorstwa Małgorzaty Grosman, godzina 18.00 Muzeum Legend Szyperskich, barka Lemara

21 stycznia (wtorek)

• Konferencja Naukowa, Na drodze do Niepodległości. Bydgoszcz w latach 1914-1920, aula, I piętro, Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ul. Karola Szymanowskiego 3. Zgłoszenia osób i/lub grup, chcących wziąć udział bierny w konferencji przyjmowane są na adres mailowy: konferencjabydgoszcz1920@muzeum.bydgoszcz.pl

Wystawy czasowe:

Z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy Biblioteka Publiczna przygotowała dwie wystawy czasowe: Ekspozycja pt. „Sto lat u siebie. Zabytki piśmiennictwa polskiego w zbiorach bydgoskiej książnicy” czynna będzie od 17 do 31 stycznia 2020 r. w sali wystawowej przy ul. Jana Kazimierza w Bydgoszczy (wejście główne od strony Starego Rynku). Wystawione zostaną najcenniejsze zabytki piśmiennictwa jakie biblioteka zgromadziła w swoich zbiorach przez 100 lat polskiego zarządu. Wystawa czynna w godzinach 9:00-15:00 w dni powszednie. Uroczyste otwarcie przewidziane jest na godzinę 12:00, 17 stycznia 2020 roku. W głównym dniu obchodów tj. 19 stycznia 2020 roku wystawę można zwiedzać w godzinach 12:00-17:00.

Druga ekspozycja pt. Setna rocznica powrotu do Macierzy czynna będzie od 17 styczna do 29 lutego 2020 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy w Bydgoszczy. Wystawione zostaną materiały, które prezentują najważniejsze wydarzenia związane z przyłączeniem Bydgoszczy do państwa polskiego, tj. zdjęcia, odezwy, afisze (w tym Odezwa prezydenta Jana Maciaszka do mieszkańców Bydgoszczy z dnia 20 stycznia 1920 r. i Afisz promujący uroczyste przedstawienie „Dziadów” Adama Mickiewicza na przyjęcie Wojsk Polskich z dnia 22 Stycznia 1920 roku).Wystawa czynna w godzinach otwarcia biblioteki.

Od 10 do 31 stycznia odbywać się będzie wystawa fotografii „Bydgoskie Pułki o rodowodzie powstania wielkopolskiego” Otwarcie wystawy 10 stycznia 2020 roku, o godzinie 10.00 w gmachu biblioteki UKW w Bydgoszczy. Wystawa ma przypominać tradycje pułków, które po wkroczeniu do Bydgoszczy w 1920 r. pozostały w mieście do września 1939 roku. Wyjątkowość koncepcji polega na tym, że przedstawione zdjęcia pochodzą od rodzin byłych żołnierzy, są to też odznaki pułkowe, sztandary.

Wystawę okolicznościową przygotowało także Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Wystawa zostanie otwarta w czwartek, 16 stycznia.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama