Ilu będziemy mieli radnych w nowej kadencji?

Marek Tomaszewski
,

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz ustalił liczbę radnych w organach samorządu terytorialnego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w kadencji 2018-2023. Zmniejszy się liczba radnych sejmiku województwa.

Rada Miasta Bydgoszczy będzie liczyć jak dotąd 31 radnych. 23 radnych zasiądzie w Radzie Miejskiej Inowrocławia, a po 21 rajców  w radach Koronowa, Mogilna, Nakła, Szubina, Świecia, Żnina i Białych Błot. Białe Błota jeszcze w tej kadencji mają 15 radnych, ale przekroczyły liczbę 20 tysięcy mieszkańców i w związku z tym zmieni się liczba radnych oraz sposób przeprowadzania wyborów.

We wszystkich tych gminach wybory zostaną przeprowadzone  według zasady proporcjonalności (podział mandatów następuje proporcjonalnie do liczby głosów, jakie padły na daną partię lub listę wyborczą w okręgu wyborczym). Dotąd tę zasadę stosowano jedynie w przypadku miast na prawach powiatu, ale zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego proporcjonalny podział mandatów zastąpi jednomandatowe okręgi wyborcze we wszystkich gminach mających powyżej 20 tysięcy mieszkańców.

W sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zasiądzie 30 radnych – o trzech mniej niż w obecnej kadencji. Wynika to ze spadku liczby mieszkańców województwa. Jak wynika z danych GUS, na koniec roku na terenie regionu mieszkało 1,987 mln osób, a zgodnie z przepisami w województwach do 2 milionów mieszkańców wybieranych jest 30 radnych, a trzech kolejnych radnych przypada na każde kolejne 500 tysięcy mieszkańców.

Do Rady Powiatu Bydgoskiego wybierzemy 23 radnych.

Nie jest jeszcze znana data tegorocznych wyborów samorządowych. Mają się odbyć się 21 lub 28 października, albo 4 listopada.

Reklama