III Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek „Pozytywka”

Wiktoria Raczyńska
,

Podczas Festiwalu Pozytywka odbędzie się ponad 30 baśniowych wydarzeń na terenie całego miasta. Bydgoszcz ugości artystów z Polski, Słowacji, Litwy, Białorusi oraz Niemiec. Jak co roku, nie zabraknie spektakularnych widowisk, spotkań z wędrownymi bajarzami, spektakli teatralnych w najróżniejszych formach, wydarzeń performatywnych, warsztatów oraz koncertów.

Nie będą się nudzić także najmłodsi uczestnicy festiwalu, za sprawą spektakli dla najnajów, czyli dzieci do 3 roku życia. Dodatkowo w Parku im. Jana Kochanowskiego utworzone zostanie miasteczko festiwalowe, w którym czekać będzie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

Festiwal jest kierowany głównie do dzieci, lecz nie tylko. W ramach festiwalu zorganizowano wiele wyjątkowych wydarzeń, które z pewnością zachwycą i Dzieci i Rodziców i Dziadków. Wydarzenia odbywać się będą w Teatrze Polskim, Miejskim Centrum Kultury, Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Kinie Pomorzanin, parku im. Jana Kochanowskiego oraz na Starym Rynku.

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST BEZPŁATNY (na niektóre wydarzenia obowiązują darmowe wejściówki).

Magiczny Festiwal Świata Baśni i Bajek ,,Pozytywka” to jedyny w regionie interdyscyplonarny festiwal, prezentujący sztukę dla młodych widzów, skupiający wybitnych twórców zarówno z Polski, jak i Europy. Podczas czterodniowego festiwalu dzieci, wraz z rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach, które na długo pozostaną w ich pamięci i zachęcą do obcowania z kulturą i sztuką. Festiwal Pozytywka jest jednym z największych wydarzeń dla dzieci w kraju.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kultury Pozytywka, we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

PROGRAM FESTIWALU :

Czwartek, 29 sierpnia:

11:00 Warsztaty czytelniczo – hałasujące – Skrzynka na bajki JAK GRAJĄ BAJKI?
Księgarnia Skrzynka na bajki ul. Focha 2, dla dzieci 4 – 7 lat (obowiązują zapisy)**

Czy bajki służą tylko do czytania? Do czytania służą na pewno, ale czy kryje się w nich coś więcej? Czy w słowach może mieszkać muzyka? Na warsztatach, które odbędą się w księgarni, znajdziecie na półkach książki i spróbujecie je muzycznie odczytać przy pomocy głosu, ciała i innych przeszkadzajek.
—————————————————–
11:30 Warsztaty sztuki opowiadania – Jerzy Szufa OPOWIEŚCI RYTMÓW, GŁOSÓW I DŹWIĘKÓW
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24, dla dzieci 7+ (obowiązują zapisy)**

Na warsztatach będziecie budzić ciało, głos i wyobraźnię. Wspólnie wyruszycie do krainy wyobraźni, gdzie stworzycie niezwykłe historie inspirowane dźwiękiem instrumentów. Opowieściom stworzonym przez małych twórców towarzyszyć będą dźwięki instrumentów takich jak harfa celtycka, bendir, drumla, czy spring drum.
—————————————————–
14:00 Spotkanie z opowiadaczem z muzyką na żywo – Jerzy Szufa DŹWIĘKOBAJKI
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24*, dla dzieci 4+

„Posłuchajcie… dźwięku chmur, co suną po niebie, dźwięku truskawek, które się czerwienią, dźwięku księżyca w pełni. Posłuchajcie ciszy”.W programie „Dźwięko-bajek” muzyka splata się z opowieściami. Towarzyszyć wam będą rozmaite instrumenty takie jak: harfa celtycka, kalimba, tank-drum, drumla, skrzypce, czy bendir.
—————————————————–
16:00 Otwarcie Festiwalu. Koncert dla dzieci DŹWIĘKOGRÓD – Marcin Wyrostek z zespołem Corazon
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ul. Marcinkowskiego 12 – 14*, koncert familijny, dla dzieci 3+

„Dźwiękogród” to projekt skierowany do dzieci i rodziców. Marcin wraz zespołem Corazon zabiera dzieci w magiczną muzyczną podróż do krainy dźwięków i melodii. Podczas koncertu dzieci usłyszą najbardziej znane piosenki z bajek, a także poznają historię akordeonu i spróbują swoich sił we wspólnym występie na scenie.

—————————————————–
18:00 Spektakl dla dzieci – Walny Teatr PRZYGODY KROPLI WODY
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24* , dla dzieci 4+

„Przygody kropli wody” to zabawna, pisana wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody. Spektakl ma charakter lekcji w laboratorium prowadzonej przez szalonego naukowca, któremu w eksperymentach z wodą wychodzą zgoła inne efekty od założonych, co przyczynia się do wielu fantastycznych odkryć.

—————————————————–
Piątek 30 sierpnia

10:00 Spektakl dla dzieci – Falkoshow NA WOZIE
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24* , dla dzieci 4+

Akcja spektaklu rozgrywa się w malowniczej miejscowości Lanckorona. Tajemniczy bohater wraz ze zmianami pór roku odkrywa także swoją tożsamość i miejsce w świecie. Tę piękną historię z morałem obejrzymy dzięki barwnym grafikom nawiązującym do zabytkowej zabudowy Lanckorony oraz lalkom wykonanym ze starego drewna pochodzącego z tych okolic.

—————————————————–
10:00 i 12:00 Spektakl dla najnajów – Wrocławski Teatr Lalek DŻUNGLA
Miejsce: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci w wieku 0,5 – 2,5 roku***

Spektakl jest podróżą do świata natury – dzikich dźwięków, barw i opowieści snutych bez słów, otwierającego się na doświadczanie wszystkimi zmysłami. Wejść na czworakach do dżungli. Zanurzyć się w jej soczystej, wielobarwnej zieloności. Wsłuchać się w dzikie brzmienia, pulsowanie natury: głosy ptaków, szmer roślin, chrobot owadów, przyjrzeć temu, co tajemnicze i piękne zarazem.

——————————————————

11:30 Spektakl performatywny – Magazyn Prób BezPsa ŻABI KRÓL
Miejsce: Kino Pomorzanin ul. Gdańska 10, dla dzieci 4+, wstęp wolny

Bajka mimo swojej klasycznej konstrukcji i narracji pokazuje to co w życiu człowieka jest bardzo wartościowe i ponadczasowe – zasady. Grupa stosuje nowoczesny sposób przekazywania komunikatu, stawiając na działania performatywne, bliski kontakt z publicznością, muzykę na żywo i wizualizacje filmowe.
—————————————————–
13:00 Spotkanie z bajarką z muzyką na żywo – Grupa Baśnie Właśnie BAŚNIE O PRZYJAŹNI
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24*, dla dzieci 4+

W baśniach dzieje się magia. Smoki latają, przedmioty mają magiczne moce, a mysz i kot się przyjaźnią. Najwięcej niezwykłych wydarzeń dzieje się wtedy kiedy ramie w ramie wyruszają przyjaciele. Złap przyjaciela za ramię i niech wydarzy się magia.

—————————————————–

15:00 Musical dla dzieci – Krakowska Scena Musicalowa MAŁY KSIĄŻĘ
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ul. Marcinkowskiego 12 – 14*, dla dzieci 6+

„Mały Książę” Antoine’a Saint Exupery’ego, to uniwersalne dzieło towarzyszące kolejnym pokoleniom. Dlatego też Pozytywka zaprasza na musical „Mały Książę”, aby jak najlepiej oddać jego niezwykłość. Pragnie otworzyć przed wami świat pełen magii, wzruszeń, barwnych kostiumów, akrobacji, pełnych emocji piosenek. Pozwólcie zabrać się w podróż po wszechświecie, która prowadzi prosto do ukrytego w nas dziecka!
—————————————————–
17:30 Spektakl dla dzieci – Teatr Uszyty LICHO NIE ŚPI
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci 5+

Spektakl pełen brzęczących garnków, porzekadeł, zabobonów, trzeszczących skrzypiec i zabawnych rymów, przy udziale instrumentów jarmarcznych. Ważnym elementem przedstawienia jest teatr cieni, który wprowadza widza w niezwykły świat rusałek, skrzatów i innych lich. Bohaterem przedstawienia jest postać Czarnego Licha, który lubi płatać różne figle i sprawiać kłopoty, ale o tym sza, bo – licho nie śpi…
—————————————————–
19:30 Widowisko familijne – Teatr Akt IN BLUE
Stary Rynek w Bydgoszczy, dla widzów w każdym wieku

To przedstawienie o lekkiej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Spotyka na swej drodze nimfy, syreny, koniki wodne i inne baśniowe stwory.

——————————————————

Sobota 31 sierpnia:

10:00 Baśniowe warsztaty filmowe – Fundacja Art – House JAK NIE POPSUĆ HOBBITA
Strych Biblioteki Głównej ul. Stary Rynek 24, dla dzieci i młodzieży w wieku 12 – 15 (dwudniowe warsztaty dla jednej grupy – obowiązują zapisy)**

Gratka dla starszych dzieci zainteresowanych sztuką filmową. Dwudniowe kompleksowe warsztaty filmowe. Podczas dwóch sesji, młodzi ludzie, będą mieli niezwykłą okazję zostać twórcami filmowymi i wspólnie nakręcić baśniową adaptację Hobbita.
—————————————————–
11:30 Spektakl dla najnajów – Teatr Tańca Dansema (Litwa) ŁĄKA
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci w wieku 0,5 – 2 lata***

Pełen tajemnic, kolorowej i miękkiej łąki, którą dzieci odkrywają razem z tancerką. Poszukiwanie przygody, poszukiwanie skarbów, doświadczanie radości odkrywania i komunikacji, dzielenie się wrażeniami i emocjami. Forma spektaklu – instalacji angażuje dzieci i zachęca do wspólnego poznawania świata.
—————————————————–
12:30 Spektakl familijny – Teatr Ototo JAK WYTRESOWAĆ DINOŻARŁA
Park im. Jana Kochanowskiego, dla widzów w każdnym wieku

Podróż w czasie? To możliwe! Zostaniecie zabrani do prehistorii! Spotkacie tam Jaskiniowca, który dla swej Kobiety upoluje praktycznie wszystko oraz prawdziwego Dinozaura, który upoluje wszystko, co upolował Jaskiniowiec. Czy dwójce bohaterów uda się poskromić olbrzyma? I w końcu coś zjeść? Przekonajcie się sami!

—————————————————-

13:00 – 17:00 Performance – Teatr Kartonka (Białoruś) TEATRALNY AUTOMAT
Park im. Jana Kochanowskiego, dla dzieci 3+

Unikalny projekt białoruskiego teatru Kartonka. Teatralny automat to najmniejszy teatr na świecie. Działa na zasadzie fotobudki. Do środka mogą wejść maksymalnie dwie osoby. Po wrzuceniu symbolicznej monety rozpoczyna się kilkuminutowy spektakl. Wówczas mechanizm teatralny, zaczyna działać, historia się rozpoczyna, a postaci postępują tak, jak zadecyduje widz.
—————————————————–
13:30 Spektakl dla najnajów – Teatr Haliganda (Słowacja) AMADEUS
Park im. Jana Kochanowskiego, dla dzieci w wieku 1 – 4

Amadeus jest wyjątkową szkołą kreatywną – poprzez prace z instrumentami muzycznymi, lalkami, kukłami, rekwizytami, obrazami znanych malarzy artyści pracują nad psychomotoryką, logopedią, i poczuciem przestrzeni u dzieci najmniejszych.
—————————————————–
15:00 Spektakl dla dzieci – Teatr Nemno TYMOTEUSZ RYMCIMCI
Park im. Jana Kochanowskiego, dla dzieci 3+

Pewnego razu Śpioch śni sen o małym misiu. Miś ten ma ogromny problem, ponieważ nie ma się z kim bawić. Śpioch postanawia pomóc Misiowi i wyśnić dla niego przyjaciela. Z pozoru proste zadanie okazuje się nie lada wyzwaniem. Czy Tymoteusz spotka upragnionego przyjaciela? O tym dowiecie się tylko od Śpiocha.
—————————————————–
16:00 Spektakl performatywny – Teatr Haliganda (Słowacja) BAJKOMAT
Park im. Jana Kochanowskiego, dla widzów w każdym wieku

Improwizowany spektakl dla dzieci w postaci wspólnej zabawy. Mali widzowie wybierają jedną z zaproponowanych bajek i tworzą ją razem z aktorami. Jeszcze tylko trochę dźwięków wygrywanych za pomocą grzechotek, kijów deszczowych, bębnów i mamy niezwykły teatr dla małych widzów.
—————————————————–
17:30 Spektakl dla dzieci – Teatr Czarnego Tła ALE CYRK!
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci 3+

„Czarny teatr” to technika zabierająca widzów do nierealnego i nierzeczywistego świata, gdzie nie ma słów, a jest tylko ruch, muzyka, taniec i magiczne światło ultrafioletowe. „Ale…cyrk…” opowiada o życiu w cyrku, ale w nietypowej i magicznej formie. Na pewno pojawią się akrobaci, zwierzęta, a nawet klaun.
—————————————————–
Niedziela 1 września:

10:00 Baśniowe warsztaty filmowe – Fundacja Art – House

Kontynuacja warsztatów***
—————————————————–
10:00 i 11:30 Spektakl dla najnajów – Teatrzyk Co w trawie piszczy ZMYSŁY
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci w wieku 1 – 4***

Barwny i zabawny spektakl dla najmłodszych z wyjątkową muzyką i rekwizytami, które z pewnością zaciekawią każdego młodego widza. Po przedstawieniu aktorzy zapraszają do wspólnej zabawy i interakcji z udziałem rekwizytów.
—————————————————–
12:30 Koncert familijny – MAMA GO DLA DZIECI
Park im. Jana Kochanowskiego, dla słuchaczy w każdym wieku

Mama Go dla Dzieci to muzyka przystępna dla dzieci i jednocześnie ciekawa dla rodziców. Na ich koncertach familijnych nikt się nie nudzi. Grają ambitnie, ale nie za trudno. Koncert zawiera elementy integracyjne i edukacyjne. Usłyszycie utwory autorskie oraz oryginalnie zaaranżowane „przeboje” muzyki dziecięcej.

—————————————————–
13:00 – 17:00 Performance – Teatr Kartonka (Białoruś) TEATRALNY AUTOMAT

(opis powyżej)
—————————————————–
13:30 Pokaz powarsztatowy – Teatr Nemno + dzieci i młodzież WAKACJE Z LALKAMI (teatr cienia)
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci 4+

Przez kilka tygodni aktorzy Teatru Nemno pracowali z dziećmi i młodzieżą z Gminy Sicienko nad wspólnym spektaklem teatralnym. Uczestnicy warsztatów sami stworzyli scenografię, koncepcję oraz scenariusz przedstawienia. W efekcie powstał niezwykły, baśniowy spektakl w technice teatru cienia.
—————————————————–
14:30 Spektakl marionetkowy – Teatr Kabare Pupala (Niemcy) MAŁY WILK MINSKI
Park im. Jana Kochanowskiego, dla widzów w każdym wieku

Mały wilk Minski i jego zabawni przyjaciele: nieśmiały, ale bardzo muzykalny królik, para myszy robiąca sztuczki, kurczak – dinozaur, tajemnicze jajko, zakochany szkielet i dużo więcej kolorowych marionetek zapraszają na wyjątkowy spektakl.
—————————————————–
15:30 Spektakl familijny – Teatr Nemno CYRK HRYNEK
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki*, dla dzieci 4+

Dyrektor “Cyrku Marionetek” zauważając publiczność chce odegrać za wszelką cenę spektakl. Dać popis. Do tego przedsięwzięcia wykorzystuje swoich aktorów – marionetki. Jedni bohaterowie spektaklu chętnie występują, inni natomiast są przymuszani do występu. Co z tego wyniknie – najlepszym określeniem jest… Cyrk.

—————————————————–

17:30 Spektakl dla dzieci – Teatr Baj Pomorski NIEDŹWIEDŹ I MASZA, CZYLI GDZIE MOJA KASZA
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy ul. Marcinkowskiego 12 – 14*, spektakl familijny, dla dzieci 4+

Pewnego dnia doszło do niecodziennego spotkania. Mała dziewczynka trafiła do domu groźnego niedźwiedzia, który postanowił ją uwięzić. Aby wyjść na wolność, musi spełnić jeden warunek… Jaki? Przekonajcie się sami! Co wyjdzie ze spotkania postaci ze zdawałoby się odmiennych światów? Jak potoczy się ich znajomość? Czego mogą nauczyć siebie nawzajem?

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

31 sierpnia, godzina 12.00–18.00, MINI-RYNECZEK SKARBY KUJAW I POMORZA
Plac przed Teatrem Polskim w Bydgoszczy

W sobotę Pozytywka zaprasza na ryneczek przed Teatrem Polskim, na którym swoje wyroby zaprezentują wystawcy z regionu. Nie zabraknie pięknego rękodzieła, lodów tradycyjnych oraz pysznych przysmaków z Kujaw i Pomorza.

31 sierpnia oraz 1 września, godzina 12.00–18.00, MIASTECZKO FESTIWALOWE
Park im. Jana Kochanowskiego

W sobotę oraz niedzielę, Pozytywka zaprasza do Miasteczka Festiwalowego, które stanie w pięknym Parku im. Jana Kochanowskiego. W miasteczku odbywać się będą plenerowe wydarzenia festiwalowe – baśniowe spektakle teatralne oraz koncerty. Nie zabraknie również animacji dla dzieci oraz wspaniałych atrakcji dla całych rodzin.

1 września 2019, godzina 11:30
Pokaz młodzieżowej grupy teatralnej 13+ KRÓLOWA ŚNIEGU
Park im. Jana Kochanowskiego, dla widzów w każdym wieku

Sceniczna adaptacja utworu skłania się ku wizji uwspółcześnionej, nieco przeobrażonej… Istotnym elementem przedstawienia jest pokazanie, że tylko bycie z drugim człowiekiem, autentyczna troska o drugiego może kruszyć lód… A jest to tym istotniejsze w świecie, w którym zanika umiejętność spoglądania na drugiego człowieka. Grupa teatralna 13+ działa przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kruszynie.

* UWAGA! Na wydarzenia w Teatrze Polskim, Miejskim Centrum Kultury oraz Strychu Biblioteki obowiązują darmowe wejściówki, do odebrania od 20 sierpnia 2019 w:
– kasie biletowej Teatru Polskiego (Aleje Adama Mickiewicza 2) – na wydarzenia odbywające się w Teatrze Polskim (wtorek – piątek w godzinach 14.00–19.00)
– kasie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego 12–14) – na wydarzenia odbywające się w Bibliotece oraz Miejskim Centrum Kultury (poniedziałek – piątek w godzinach 10.00–20.00)

Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność odebrania wejściówek. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 4 wejściówki na wydarzenie.
** Wejściówki nie dotyczą warsztatów, na które obowiązują zapisy mailowe – pozytywka.festiwal@gmail.com Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. W tytule maila prosimy podać nazwę warsztatów, w wiadomości – imiona i ilość dzieci
*** Na spektakle dla najnajów, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc oraz specyfikę spektaklu, prosimy, aby na jedno dziecko nie przypadał więcej niż jeden opiekun.

Organizator PROSI O PRZEMYŚLANE POBIERANIE WEJŚCIÓWEK

materiały nadesłane: Patrycja Jankowska

Reklama