Hop w obcasy

Wiktoria Raczyńska
,

Opera Nova sięga po narodową operę „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Będzie to piąta realizacja tego tytułu w historii bydgoskiej sceny operowej, a zarazem pierwsza przygotowywana we własnym gmachu Opery Nova przy ul. Marszałka Focha.

W pracowniach Opery Nova trwają intensywne prace: w szewskiej – tłoczno od wysokich butów, trzewików, ciżemek, w modystycznej – oczy cieszą kolorowe czapki dla baletu, w krawieckiej – atłasy, brokaty, żakardy, tafty jedwabne, lny naturalne, płótna. Nawet we foyer Centrum Kongresowego tapicer zszywa gigantyczne „koronki”…

27 kwietnia „Straszny dwór” powróci na afisz po 25. latach od poprzedniej premiery. Zrealizuje go ponownie reżyser Natalia Babińska i kierownik muzyczny Piotr Wajrak wraz z autorkami scenografii: Dianą Marszałek i Julią Skrzynecką (obie w ostatnich latach stworzyły dekoracje/kostiumy do kilku baletów z repertuaru Opery Nova), choreografką Anną Hop oraz Martyną Kander, która zaprojektuje kostiumy. Należy wymienić także reżysera świateł, Macieja Igielskiego, który ma niebagatelny udział w sukcesach wielu spektakli Opery Nova, a który ponownie współpracować będzie z bydgoską operą.

Rok 2019 został ustanowiony jako Rok Stanisława Moniuszki nie tylko przez polski Sejm, ale także ogłoszony przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi.

Premiera „Strasznego dworu” nie będzie jedynym spośród wydarzeń Roku Moniuszkowskiego w Operze Nova. 5 maja Opera zaprasza na wielkie plenerowe świętowanie dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora na Wyspie Młyńskiej i w amfiteatrze nad Brdą.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama