Historyczna Niedziela Handlowa

Magdalena Jabłońska
,

Otwarte sklepy i restauracje w samym centrum miasta, do tego potężna dawka historii – w tym trójwymiarowe zdjęcia dawnej Bydgoszczy oraz możliwość zrobienia sobie retro portretu – to wszystko w ramach kolejnej Niedzieli Handlowej.

14 lipca przypada kolejna niedziela handlowa w centrum. Sklepy w obszarze między Długą, Dworcową i Gdańską będą otwarte między godzinami 11.00 a 15.00.

Tematem najbliższej Niedzieli Handlowej jest historia. Spacerujący po Starym Mieście i Śródmieściu będą mogli obejrzeć stare, trójwymiarowe zdjęcia Bydgoszczy – wszystko dzięki stereoskopom, które dostępne będą w rejonie centrum. Na fotografiach zobaczyć będzie można wiele ujęć z lotu ptaka, w tym dawny teatr przy Placu Teatralnym, Pierzeję Zachodnią Starego Rynku, kamienice na ulicy Mostowej czy Synagogę. Będzie można zobaczyć także Stary Kanał Bydgoski, a także zieleń miejską z początków XX wieku.

Do akcji włączyli się bydgoscy restauratorzy i przedsiębiorcy, m. in. Restauracja Weranda oraz Galeria Retro. Tam profesjonalni fotograficy zapraszają chętnych na niezwykłą podróż w czasie po Bydgoszczy lat 20. i 30 XX wieku.

W parku Kazimierza Wielkiego odbędzie się sesja zdjęciowa „RertoPortret Bydgoszczan”. Będzie można obserwować pracę Piotra Gutkowskiego i zapoznać się z techniką mokrego kolodionu. Z kolei Dawid Miszewski odkryje tajemnice fotografii halogenowo-srebrowej, a Katarzyna Grys wykona sesję zdjęciową w technice cyfrowej oraz w podczerwieni. Do zdjęć pozować będzie nieformalna grupa rekonstruktorów w stylizacji z lat 20. XX wieku.

Przed restauracją Weranda odbędzie się pokaz Podwórko Tajemnic – Bydgoszcz 1920. Następnie będzie można posłuchać krótkiego wykładu o historii Zachodniej Pierzei (godzina 13.00). Restauracja Weranda zaprasza również na wyjątkowe śniadanie w stylu lat 20.

Z kolei w hotelu będzie okazja zobaczyć karty menu sprzed stu lat, posłuchać muzyki z patefonu i zajrzeć do jedynej w mieście palarni cygar, by odkryć historię Bydgoskiej Fabryki Cygar.

żródło: bydgoszcz.pl

 

Reklama