„Halka” ma serce

Wiktoria Raczyńska
,

Spektakl z 2013 roku, którego przyjęcie przez publiczność przeszło do historii bydgoskiej Opery Nova. Recenzenci po premierze pisali, iż rzadko zdarza się spektakl, o którym napisać można tylko dobre rzeczy.

Są co najmniej trzy powody tego sukcesu: świetnie zrealizowana warstwa wokalna i muzyczna, niezwykła ekspresyjność strony wizualnej i zdolność silnego oddziaływania na emocje współczesnego widza, aktualizacja i uniwersalizm historii libretta, przy zachowaniu odniesień historycznych.

„Halka” Natalii Babińskiej to przedstawienie inteligentne i poruszające. Do tego dodać trzeba nowocześnie i sensownie zakomponowaną przestrzeń sceniczną, której twórcy operują i cytatem, i kontrastem; przemyślane ustawienie i prowadzenie dobrze brzmiącego chóru; świetnie wkomponowany w całość balet; precyzyjnie grającą orkiestrę.

HALKA. Opera Nova 2013. Jolanta Wagner w roli tytułowej. Fot.Marek ChełminiakW roli tytułowej wystąpią  kolejno: Jolanta Wagner i gościnnie Gabriela Kamińska. W roli Jontka: Tadeusz Szlenkier i Paweł Skałuba, Zofię zaśpiewają: Darina Gapicz i Dorota Sobczak, Janusza: Łukasz Goliński i Bartłomiej Misiuda.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Piotr Wajrak.

„Halka” w sobotę, niedzielę i wtorek: 11, 12 i 14 lutego. Szczegóły w naszym Kalendarium.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcia: Marek Chełminiak

Reklama