Grudziądz świętuje 30 lat wolności – 4 czerwca w rytmie hip-hopu, orkiestr i big-bandów

Magdalena Jabłońska
,

Prawie 300 muzyków pod wodzą producenta muzycznego L.U.C.-a wykonało w Grudziądzu hip-hopową aranżację “Ody do Radości” Beethovena, posyłając z Polski w świat dźwięki dialogu i porozumienia w ramach 30-lecia pokojowej rewolucji w Polsce. Okazją do wielkiego muzycznego performance’u Rebel Babel Big Band jest Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

To już kolejny raz, gdy organizowane są tam koncerty, na których w ramach projektu Rebel Babel Ensemble zawodowi muzycy i soliści spotykają się z młodzieżą i seniorami z wielu lokalnych orkiestr.

Tegoroczny repertuar nie był przypadkowy – w Grudziądzu zabrzmiała bowiem opracowana przez L.U.C.-a IX symfonia Ludwiga van Beethovena, znana przede wszystkim dzięki finałowej kantacie do słów „Ody do radości”, będącej hymnem Unii Europejskiej. Muzycy w ten sposób nawiązali do wyborów 4 czerwca 1989, które były początkiem demokratycznych zmian w Polsce, a także do 15 rocznicy wstąpienia Polski do UE.

– Bez wątpienia te historyczne wydarzenia wpłynęły na to, jak dziś wygląda nasz kraj i region – podkreśla marszałek województwa, Piotr Całbecki. – Wszystko to, co zadziało się w kolejnych dekadach: intensywny rozwój gospodarczy, udana integracja z Europą i otwarte, nowoczesne społeczeństwo, nie byłoby możliwe bez demokratycznych przemian sprzed 30 lat. Na Kujawach i Pomorzu świętujemy wolność każdego dnia – dodaje marszałek.

– Od kilku lat dzięki województwu kujawsko-pomorskiemu realizujemy ten szalony muzyczny happening. Rebel Babel to projekt podkreślający wartości i potrzeby dialogu, empatii i porozumienia. 4 czerwca jest dla nas bardzo ważną datą, którą chcieliśmy uczcić muzyką – mówi autor aranżacji, L.U.C.

W grudziądzkim wydarzeniu wzięły udział: Powiatowa Orkiestra z Chełmży, Młodzieżowa Orkiestra Kujavia z Koronowa, Gąsawska Orkiestra Dęta Pałuki, Orkiestra Reprezentacyjna Powiatu Lipnowskiego, Orkiestr Dęta Gminy Zławieś Wielka, Orkiestra Dęta Parafialno-Strażacka ze Świedziebni, Aalle Band – Orkiestra Pakość, Orkiestra Dęta OSP Strzelno, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim oraz Mogielińska Orkiestra Dęta.

Pod nazwą Rebel Babel kryje się nieograniczona orkiestra grająca pod batutą kompozytora i producenta Łukasza L.U.C. Rostkowskiego dla dialogu, miłości i uśmiechu. W projekcie do tej pory wzięło udział ponad 10 tysięcy muzyków z 15 krajów, co czyni go jednym z największych zespołów w Europie.

Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego potrwa do 8 czerwca. W najbliższy weekend imprezy plenerowe odbędą się m.in. w Toruniu, Bydgoszczy i Brodnicy. Program wydarzeń można znaleźć tutaj.

zdjęcie: Adrian Chmielewski

materiały nadesłane: Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Reklama