Grand Prix festiwalu Animocje „Do serca twego”

Wiktoria Raczyńska
,

Film „Do serca Twego” w reżyserii Ewy Borysewicz zdobył Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany podczas 4. Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy. Nagrodę przyznano w czasie sobotniej (12 kwietnia) gali zakończenia. W konkursie wystartowało 28 wyselekcjonowanych animacji z Polski i Czech. Przyznano też pierwszą w Polsce nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym, którą otrzymał Jarosław Boberek.

W składzie jury konkursu o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany znaleźli się krytyk Jerzy Armata, reżyser Maciej Majewski, Agata Makohin z TVP Kultura, animator Michał Socha i muzyk Patryk Zakrocki. Jury przyznało 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Zwyciężył film Ewy Borysewicz „Do serca Twego”, który był polskim akcentem na tegorocznym Berlinale (start w konkursie filmów krótkometrażowych). Krytycy nazwali kameralną animację Borysewicz „świecką litanią oraz niesioną echem po blokowisku historią uczucia”.

Drugą nagrodę przyznano Zbigniewowi Czapli za film „Toto”, a trzecie miejsce zajęła animacja Renaty Gąsiorowskiej „Łukasz i Lotta”. Jury przyznało również wyróżnienia honorowe dla Zofii Dąbrowskiej za plastyczną wizję filmu „Morze”, dla Izumi Yoshida (Japonia/Polska) za „oszczędność środków w obrazowaniu poezji” w filmie „Kigo” oraz za „konstrukcję” dla Andrei Guizar (Meksyk/Polska) w filmie „Konstrukcja”.

Czwarta edycja Animocji zapoczątkowała też nową tradycję festiwalową. Jako pierwszy festiwal w Polsce, Animocje przyznały nagrodę za wybitne osiągnięcia w dubbingu filmowym, którą otrzymał Jarosław Boberek. Mistrz, zwany „królem dubbingu polskiego” ma na koncie 450 ról dubbingowych w filmach animowanych, serialach i filmach fabularnych. Znany jest ze stworzenia takich postaci jak Król Julian, Serce i Rozum, Kaczor Donald, Jam Łasica czy dubbingowania Jackie Chana i postaci w grach komputerowych. Zagrał też ponad 70 aktorskich ról teatralnych i filmowych.

Organizowanemu przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy festiwalowi towarzyszył też duży blok warsztatów filmowych, koncerty, wystawy i panele dyskusyjne. Festiwal zakończył się w nocy, w sobotę 12 kwietnia.

materiały prasowe Miejskiego Centrum Kultury

Reklama