Grand Prix Animocji 2017 dla Marty Pajek

Wiktoria Raczyńska
,

Grand Prix 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy trafiło do polskiej animatorki, Marty Pajek. Bydgoską Nagrodę Filmu Animowanego, międzynarodowe jury przyznało jej za film „Figury niemożliwe i inne historie II”.

„Figury niemożliwe i inne historie II” to część tryptyku opartego na koncepcji „figur niemożliwych” – takich, które da się narysować, ale które nie istnieją w rzeczywistości. Tryptyk jest wypowiedzią na temat roli kobiety definiowanej w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Film otrzymał już nagrodę jury Studenckiego i Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrody festiwali w Utrechcie, Berkeley, Belgradzie oraz poznańskiego „Animatora”.

Marta Pajek to artystka wszechstronna. Reżyserka filmów animowanych, graficzka, malarka; zajmuje się również sztuką wideo. Urodzona w 1982 w Kielcach, mieszka i pracuje w Krakowie. Kształciła się pod okiem guru estońskiej animacji Priita Pärna, uważanego za jedną z najważniejszych postaci światowej animacji artystycznej. „Filmy Pajek mają formę dzieł otwartych, w których reżyserka pozostawia odbiorcy bardzo szeroką przestrzeń interpretacyjną” – napisał portal Culture.pl. Artystka była wielokrotnie nagradzana, m.in., na festiwalu „Balkanima” w Belgradzie, „Animateka” w Lublanie czy „Etiuda&Anima” w Krakowie. Za „Snępowinę” (2012) na Animocjach  chotrzymała III Nagrodę.

Drugą nagrodę Animocji 2017 zdobyła: Karolina Specht za film „Wyjdę z siebie” (Polska; uzasadnienie: za „świadomość wizualną”); III nagrodę –  Irina Rubina za film „Jazz Orgie” (Niemcy; uzasadnienie: za „formę i plastykę”). Nagroda publiczności otrzymał „Happy end”, reż. Jan Saska (Czechy). Nagrodę w konkursie filmów dla dzieci: „Etnofobia”, reż. Joan Zhonga (Grecja, Albania)

Jury przyznało też 3 specjalne wyróżnienia: za animację klasyczną – Tymon Albrzykowski za film „Zdarzenia plastyczne” (Polska); za „odwagę i szczerość” -Renata Gąsiorowska za film „Cipka” (Polska); za „lekkość i humor” – BrittRaes za film „Catherine” (Belgia).

7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbywał się w 19-29 kwietnia w Bydgoszczy. Tematem wiodącym imprezy była animacja japońska w różnych wcieleniach. Festiwal pokazał szerokie spektrum japońskiego kina animowanego, sięgając również do innych form wyrazu  niż najlepiej nam znana „manga”.

na zdjęciu kadr z filmu „Figury niemożliwe i inne historie II”

Reklama