Gotowi do misji w Afganistanie

Wiktoria Raczyńska
,

– Jestem przekonany, że otrzymaliście dobre przygotowanie i że jesteście gotowi do swojej misji w Afganistanie – powiedział generał brygady Ladislav Jung, zastępca dowódcy i szef sztabu Centrum Szkolenia Sił Połączonych podczas uroczystego zamknięcia drugiego w tym roku szkolenia przed misją Resolute Support. Szkolenie odbyło się w dniach 8-19 kwietnia.

Blisko 250 żołnierzy i cywilnych ekspertów przyjechało do Bydgoszczy, aby wziąć udział w kolejnym szkoleniu przed wyjazdem na misję w Afganistanie. Przyszły personel Dowództwa Misji Resolute Support w Kabulu oraz Zachodniego Dowództwa ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia w Heracie, a także doradcy, którzy udadzą się do różnych regionów i instytucji Afganistanu, przeszli ostatni etap przygotowania do misji.

Szkolenie składało się z części praktycznej i teoretycznej. Pierwsze dni programu wypełniły wykłady oraz dyskusje panelowe dotyczące aspektów misji Resolute Support, środowiska operacyjnego, a także sytuacji politycznej, społecznej i kulturowej w Afganistanie. Drugi tydzień szkolenia skupił się na interakcjach z przyszłymi współpracownikami, ćwiczeniach z tłumaczami oraz innych praktycznych zadaniach, które pozwoliły zweryfikować przygotowanie żołnierzy do misji.

Uczestnicy mieli możliwość w pełni wykorzystać bogate, 15-letnie doświadczenie JFTC w zakresie szkoleń przed wyjazdem na misję. Zespół JFTC stworzył bardzo realistyczne środowisko szkoleniowe, dopasowane do potrzeb uczestników. Oprócz personelu JFTC szkolących się żołnierzy wspierali także wysoko wykwalifikowani specjaliści z innych jednostek i agencji NATO, a przede wszystkim żołnierze, którzy doświadczenie zdobyli w Afganistanie, i którzy dysponują najświeższą wiedzą na temat misji. Wszystko po to, aby przyszli uczestnicy misji Resolute Support mogli sprawnie przejąć swoje obowiązki od razu po dotarciu do Afganistanu.

Teraz JFTC przygotowuje się do kolejnego szkolenia przed wyjazdem na misję. W maju w Bydgoszczy do swojej misji po raz pierwszy przygotowywać się będą przyszli uczestnicy misji szkoleniowej NATO
w Iraku.

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, JFTC

Reklama