Głową dna nie przebijesz

Wiktoria Raczyńska
,

Pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kranz w tym tygodniu był inicjatorem spotkania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym z uczniami bydgoskich szkół (około 500 uczniów). Akcja „Głową dna nie przebijesz” ma na celu ostrzeżenie młodych ludzi przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami niefortunnych skoków do wody.

Każdego roku, zwłaszcza w okresie wakacji, setki młodych ludzi w wyniku nierozważnego skoku do wody doznaje urazu rdzenia kręgowego, w konsekwencji którego stają się osobami niepełnosprawnymi poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Skutki społeczne takich wypadków to, m.in., zaburzenie procesu edukacji, problemy w zdobyciu zawodu, pracy oraz wymaganie stałej opieki innych osób.

W ramach realizacji wspomnianej akcji przeprowadzone zostaną cztery spotkania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym z uczniami bydgoskich szkół. Pierwsze właśnie się odbyło.

Podczas spotkania w Auditorium Novum Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z młodzieżą rozmawiał lekarz neurochirurg wyjaśniając z czym wiąże się uraz kręgosłupa i jakie mogą być jego skutki. Ratownik medyczny, będący jednocześnie ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego omówił zasady udzielania pierwszej pomocy osobom z podejrzeniem urazu kręgosłupa. Trzy osoby poruszające się na wózkach, na skutek urazu rdzenia kręgowego w wyniku skoku do wody opisały swoje wypadki oraz ich konsekwencji. Wyemitowano również spot filmowy pt. „Ostatni skok”, przygotowany w 2016 roku przez miasto Białystok, na potrzeby podobnej akcji.

Poprzez te działania, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kranz chce dotrzeć do jak największej liczby młodych, zdrowych, pełnych optymizmu i chęci życia ludzi, uświadomić im, jak poważne i nieodwracalne konsekwencje może mieć chwila nierozwagi. A wakacje przecież tuż, tuż…

Mamy też podobny film z naszego regionalnego podwórka. Pod koniec maja 2014 roku uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pt. „Niezatapialni”. Ich zadaniem było nagranie spotu wpływającego na wyobraźnię osób przebywających nad wodą. Tylko w maju i czerwcu 2014 roku utonęło już wtedy 86 osób. Nagrody nie zdobyli, ale warto go obejrzeć. Ku przestrodze…

1-Przechwytywanie

https://www.facebook.com/BydgoszczInaczej/videos/246398198883239/

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama