Głos na miarę gwiazd

Wiktoria Raczyńska
,

Opera bydgoska niemal od swego początku zyskała sławę miejsca, gdzie można bez przeszkód kształcić swój głos i zdobywać doświadczenia artystyczne. Sceniczne i wokalne sukcesy w mieście nad Brdą dawały asumpt do rozkwitu wspaniałych karier i z czasem wybitni śpiewacy stawali się ozdobą największych scen operowych.

Przedstawiciel młodszego pokolenia bydgoskich śpiewaków, solista Opery Nova od 2006 roku, bas -baryton Łukasz Goliński, podbija kolejne światowe sceny operowe.

Prasa europejska prześciga się w zachwytach m.in. nad jego rolą w „Królu Rogerze” Karola Szymanowskiego, wykonywaną w Rzymie, Sztokholmie, Frankfurcie. Plany na początek 2020 roku to udział w „Cyganerii” Pucciniego w Royal Opera London i „Carmen” w Sydney Opera House.

Dwukrotnie nominowany do Teatralnej Nagrody Muzycznej im J. Kiepury, zdobył w ubiegłym roku ten laur za znakomitą rolę Falstaffa w operze Verdiego wystawionej w Operze Nova w 2017 roku.

Okazja do usłyszenia Łukasza Golińskiego w roli tytułowej w spektaklach „Wesela Figara” Mozarta (28 i 29 września), w barytonowej partii solowej w „Stabat Mater” Szymanowskiego (5 i 7 października), jako Janusza w „Halce” (22, 23, 24 listopada).

zdjęcia: Marek Chełminiak

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama