Georg Johann Tribowski w MOB

Wiktoria Raczyńska
,

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego zaprasza na wernisaż nowej wystawy, która jest zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju – Georga Johanna Tribowskiego. Otwarcie 14 czerwca, o godzinie 18.00 w Spichrzach nad Brdą. Wstęp wolny.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa wskazuje źródła formalne i ikonograficzne twórczości Georga Johanna Tribowskiego – malarza urodzonego w niemiecko-kaszubskiej rodzinie w Gdyni, a po zakończeniu II wojny światowej przesiedlonego tymczasowo do Szczecina. Artysta spędził tu młodzieńcze lata, w 1964 r. emigrując do Hamburga.

Szczecin, mimo wykluczenia, które go tu spotkało, uformował zasadnicze zainteresowania artystyczne twórcy. W okresie tym Tribowski zajmował się wyłącznie sztuką sakralną, odrzucając całkowicie panujący wówczas realizm socjalistyczny. W swych pracach podejmował głównie tematy, które pozwalały mu symbolicznie wyrazić ból i cierpienie. Stały się one zapisem emocji twórcy walczącego z brakiem przestrzeni dla swobodnego rozwoju. W kompozycjach tych Tribowski odwoływał się do malarstwa renesansowych twórców północnoeuropejskich (Matthiasa Grünewalda, Albrechta Dürera), niemieckich ekspresjonistów (Ernsta Ludwiga Kirchnera) oraz paryskich „nowoczesnych” (Amadea Modiglianiego, Pabla Picassa).

Ekspozycja w Spichrzach nad Brdą będzie czynna do 15 lipca 2018 roku.

Reklama