Francuski Korpus Szybkiego Reagowania ćwiczy w Bydgoszczy

Magdalena Jabłońska
,

Już po raz czwarty, blisko 650 żołnierzy z francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania przyjechało do Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Wielonarodowy korpus z Lille od 26 listopada ćwiczy w Bydgoszczy swoje zdolności operacyjne.

Ćwiczenie pod nazwą CITADEL BONUS 2018 oficjalnie otworzył generał broni Laurent Kolodziej, dowódca Korpusu, oraz generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC.

Oprócz uczestników zgromadzonych w Bydgoszczy, w ćwiczeniu udział bierze również 250 żołnierzy, którzy szkolą się w Dowództwie 3. Francuskiej Dywizji w Marsylii (Francja). Łącznie CITADEL BONUS zgromadziło żołnierzy 17 narodowości.

Członkowie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania ćwiczą w oparciu o fikcyjny, ale bardzo realistyczny scenariusz. Muszą zmierzyć się z sytuacjami, które mogą się wydarzyć w trakcie operacji – takich jak na przykład Operacja „Barkhane” w Afryce, którą w 2019 roku zasili grupa żołnierzy korpusu. Ćwiczenie pozwoli dowództwu uzyskać pożądaną gotowość bojową. Jest również okazją do pełnej integracji dla personelu, który dołączył do korpusu w ostatnim czasie.

Jednocześnie, CITADEL BONUS 2018 przygotowuje 3. Francuską Dywizję do ćwiczenia CITADEL GUIBERT 2019 – szkolenia połączonego z oceną możliwości dywizji, które odbędzie się w Mourmelon (Francja) w marcu 2019 roku. W jego trakcie dywizja będzie musiała zaprezentować zdolność do planowania i prowadzenia operacji reagowania kryzysowego.

CITADEL BONUS 2018 skupia się również na aspekcie międzynarodowej interoperacyjności – uczestniczą w nim brygady amerykańska i brytyjska, które ćwiczą pod dowództwem 3. Francuskiej Dywizji oraz brygada francuska, która szkoli się pod dowództwem 1. Amerykańskiej Dywizji Piechoty.

Ćwiczenia francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania odbywają się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych od 2015 roku. Od samego początku JFTC zapewnia im profesjonalne wsparcie, potwierdzając przy tym swoją ważną pozycję w obszarze ćwiczeń dla struktury dowodzenia i struktury sił NATO. W tym roku, dodatkowo, grupa ekspertów z JFTC obserwuje pracę uczestników ćwiczenia i doradza im w siedmiu obszarach tematycznych.

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania został utworzony 1 lipca 2005 roku. Jest jednostką certyfikowaną przez NATO, uprawnioną do dowodzenia narodowymi oraz wielonarodowymi komponentami lądowymi. Jego misją jest zapewnienie Francji dowództwa przygotowanego do szybkiego przemieszczenia i kierowania misją w ramach różnego rodzaju mandatów (francuskiego, NATO, Unii Europejskiej, czy koalicyjnego).

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, JFTC

Reklama