Fotogramy Wernera Herzoga i film od jego brata

Wiktoria Raczyńska
,

Już 28 czerwca rozpoczyna się “Prolog” festiwalu Spotkania Nieprzypadkowe “Oko nigdy nie śpi”. Tego dnia w bydgoskiej Galerii bwa otwarta zostanie wystawa fotosów z filmów Wernera Herzoga. Podczas “Prologu” zobaczymy też video-rozmowę Lucki Stipetičem, z bratem Wernera i dyrektorem Werner Herzog Filmproduction „Oko-Prolog. Twarz i maska: Werner Herzog” to trzydniowy ciąg wydarzeń będący “rozgrzewką” przed 5. edycją “Oka”.

Głównym elementem “Prologu” będzie wystawa prezentująca 20 fotosów z kinematograficznego dorobku Wernera Herzoga. Ekspozycję w bydgoskiej galerii bwa z dużym pietyzmem przygotowali kurator Wojciech Luchowski we współpracy z Tomaszem Zielińskim.

Organizatorem festiwalu, Fundacji Czarny Karzeł, udało się to, co wiele światowych galerii określa jako “niemożliwe”. Odnaleźli w peruwiańskiej dżungli Lucki Stipetiča i przekonali go do nagrania filmowej odpowiedzi na pytania dotyczące twórczości jego brata Wernera oraz tajemnic produkcji jego dzieł. Ten unikalny film zostanie pokazany 28 czerwca podczas wernisażu wystawy fotogramów niemieckiego mistrza kamery.

Wystawa koncentruje się na ukazaniu relacji i inspiracji pomiędzy malarstwem, a filmowym językiem reżysera. Ekspozycja, przybierając formę multimedialnej instalacji, przywołuje osobliwą galerię obrazów, w której niczym sen pojawiają się filmowe kadry, portrety bohaterów – podświadoma projekcja niezdefiniowanych obszarów rzeczywistości. Tym samym otwiera pole do poszukiwania odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań stawianych przez Herzoga: kim właściwie jesteśmy jako ludzie? Wystawie towarzyszy pokaz filmu Herzoga „Szklane serce“.

Podczas “Prologu” sztuka pojawi się w odkrytych przez twórców “Oka” miejscach. W prywatnej wieży przy ulicy św. Trójcy nastąpi otwarcie wystawy fotografii Piotra Różyckiego „Czarny Piotruś“. Będzie można też wysłuchać wykładów prof. Krzysztofa Kozłowskiego, prof. Marcina Giżyckiego i prof. Zbigniew Mikołejko.

Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w dniach 1-4 lipca w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, którym zarządza Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Wśród gości “Oka” znajdą się: Anda Rottenberg, Agnieszka Taborska, Czesław Mozil, Bogdan Dziworski, Britt Al-Busultan, Krystyna Mazurówna i inni. Twórcą koncepcji ideowej tegorocznego festiwalu jest filozof prof. Zbigniew Mikołejko. Organizatorem “Oka” jest Fundacja Czarny karzeł z Bydgoszczy, grupująca od blisko dekady wokół swoich działań kilkaset osób, od artystów po adwokatów.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama