Forum polsko-ukraińskie rozpoczęte

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoszcz jest gospodarzem konferencji „Nowoczesna gospodarka komunalna miasta Bydgoszczy. Forum polsko – ukraińskie”. Obrady rozpoczęły się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w środę.

Pierwszego dnia odbyły się trzy panele tematyczne: „Zarządzanie odpadami komunalnymi”, „Woda bydgoska” oraz „Transport publiczny w Bydgoszczy”. Tego dnia zaprezentowali się także partnerzy forum – firmy Termomeccanica Ecologia oraz PESA Bydgoszcz i Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy – partner akademicki forum.

Fot_008 W czwartek uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy, Instalację Termicznego Przekształcania Osadów Ściekowych, Ujęcie Wody „Czyżkówko” oraz Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem.

– Przez dwa dni Bydgoszcz gości merów, wicemerów, deputowanych parlamentu ukraińskiego i konsula generalnego Ukrainy. Pokazujemy, jakie problemy mieliśmy w zakresie gospodarki komunalnej i wodno-ściekowej i jak je rozwiązaliśmy. Chcemy przygotować samorządowców z Ukrainy do realizacji projektów o podobnej tematyce. Jesteśmy liderem w zakresie infrastruktury komunalnej dotyczącej obszarów takich jak gospodarka odpadami, wodno-ściekowa oraz system transportowy. Na inwestycje wodociągowe, te związane z gospodarką komunalną oraz transportowe w Bydgoszczy przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy złotych – mówi prezydent Rafał Bruski.

Fot_007– Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych to produkcja energii elektrycznej, cieplnej i utylizacja odpadów. Dzięki wzorowej współpracy z wykonawcami możemy pochwalić się rekordowym tempem prac budowlanych, ponieważ ZTPOK powstał w 787 dni. Bydgoszcz jest przykładem, m.in., dla Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Szczecina, Białegostoku – mówi Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura.

– Bydgoski system wodno-ściekowy jest jednym z najlepszych systemów w kraju. Chcemy, by nasi partnerzy z Ukrainy dali swoim mieszkańcom najlepszą jakość wody, czyste środowisko i możliwie najniższe ceny – mówi Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Fot_002Głównymi zagadnieniami konferencji są odpady, woda oraz transport publiczny i inteligentny system transportowy. Goście obejrzeli prezentację Bydgoskiego Systemu ITS, który jest jednym z pierwszych w kraju tego typu zadań inwestycyjnych.

– Kilkanaście lat temu polskie samorządy miały problemy w obszarach gospodarki wodno-ściekowej, odpadowej i organizacji transportu. Jeździliśmy do Europy Zachodniej podglądać. Dzisiaj te wszystkie problemy, ale i wielkie wyzwania udało nam się zrealizować. Jesteśmy wśród polskich miast liderem, który ma najlepsze technologie – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Fot_006W inauguracji forum wziął także udział konsul generalny Ukrainy w Polsce Łew Zacharczyszyn, który podkreślił wagę tego wydarzenia w kontekście wyzwań inwestycyjnych, przed którymi stoją samorządy ukraińskie.

Paletę zagadnień związanych z infrastrukturą drogową i transportową przedstawił Rafał Grzegorzewski z Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Ważnym punktem na mapie relacji miasta z Ukrainą jest Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy – partner akademicki. Uczelnia ta od wielu lat prowadzi aktywne działania na rzecz współpracy wielosektorowej, a jej prezydent – Krzysztof Sikora jest od niedawna konsulem honorowym Ukrainy w Bydgoszczy i objął przedsięwzięcie patronatem honorowym. W Bydgoszczy gości także z tej okazji Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

materiały nadesłane: Agnieszka Przybył, UMB oraz Piotr Kurek, ProNatura

Reklama