Forum.Lutosławski już wkrótce

Wiktoria Raczyńska
,

Forum.Lutosławski to kolejne wydarzenie organizowane w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy. Na Forum złożą się spotkania, dyskusje, warsztaty, koncerty przybliżające twórczość Witolda Lutosławskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku.

Witold Lutosławski nazywany jest czasem klasykiem XX wieku. Był zarazem i awangardzistą, i kontynuatorem tradycji, wykształcił wyrazisty, indywidualny styl muzyczny, a jego twórczość wyróżnia się na tle dorobku innych kompozytorów, pomimo oczywistych pokrewieństw z trendami muzyki mu współczesnej.

W ramach Forum.Lutosławski odbędzie się trzydniowa konferencja (26-28 listopada) zatytułowana „Dzieło muzyczne wobec przeszłości i teraźniejszości”, podczas której wygłoszone zostaną referaty poświęcone kompozycjom powstałym w XX i XXI wieku. Z kolei 29 listopada Aleksandra Sewerynik, autorka książki „Prawo autorskie w muzyce”, opowie o prawnym aspekcie twórczości kompozytorskiej i uczestniczenia w życiu muzycznym m.in. jako słuchacz.

Forum będzie miało także aspekt praktyczny – warsztatowy. W ramach wydarzenia odbędą się zajęcia z Jadwigą Rappe, jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, uhonorowaną m.in. I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku, czy Złotym Medalem na Festiwalu Młodych Solistów w Bordeaux (1981 r.). Solistka znana ze swoich interpretacji pieśni Lutosławskiego wprowadzi uczestników w kwestie wykonawstwa repertuaru z XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości patrona forum. W programie znalazły się też warsztaty orkiestrowe z Andrzejem Bauerem poświęcone problematyce wykonawstwa utworów orkiestrowych Witolda Lutosławskiego na przykładzie Koncertu na wiolonczelę i orkiestrę.

28 i 29 listopada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy odbędzie się seminarium poświęcone kompozycji, a udział w nim wezmą m.in. Dobrinka Tabakova, Joe Cutler, Ewa Pobłocka czy Dariusz Przybylski. Seminarium zwieńczy panel kompozytorski poświęcony patronowi forum. Wątek Lutosławskiego będzie w rozmowie eksplorowany na różnorodnych płaszczyznach: rozpoczynając od pytań dotyczących języka muzycznego kompozytora, aż po kwestie stylu indywidualnego. Panel poprowadzi Andrzej Bauer.

30 listopada Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy zaprasza na dyskusję „Lutosławski. Portret z pamięci”, która poświęcona będzie bezpośrednim relacjom artystów z kompozytorem i jego twórczością. O swoich związkach z Lutosławskim, współpracy z wybitnym kompozytorem oraz jego wymaganiach wobec artystów opowiedzą Zbigniew Bargielski, Wojciech Michniewski i Andrzej Bauer. Każdą z postaci wiąże z Mistrzem bardzo wiele. Michniewski kompozytora poznał około 1973 roku, gdy rozpoczął swoją współpracę z Filharmonią Narodową. Ich bliższą znajomość umożliwiło zaproszenie dyrygenta do prac przed wykonaniem „Trois poemes d’Henri Michaux” na chór i orkiestrę. Bargielski zadedykował kompozytorowi trio pt. „Krajobraz wspomnień na skrzypce, wiolonczelę i fortepian”. Jak sam komentuje – Krajobraz wspomnień napisany w 1995 roku jest zarówno hołdem, złożonym Witoldowi Lutosławskiemu, jak i muzyczną refleksją – wspomnieniem moich z Nim spotkań. W pamięci Andrzeja Bauera szczególnie mocno zapisało się jedno wydarzenie – Zaczęło się od przypadku. Witold Lutosławski obejrzał mój recital telewizyjny. (…) Wydarzenia, które nastąpiły po tym recitalu, wydawały mi się bajką: zaproszenie na Śmiałą do domu kompozytora, możliwość zagrania przed mistrzem jego Grave, pierwsze cenne uwagi i pierwsze wspólne spotkania na estradzie – Koncert wiolonczelowy pod batutą kompozytora w Akademii Muzycznej w Warszawie”. W 2013 roku Bauer otrzymał medal z okazji 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o artyście. Dyskusję w Studio koncertowym im. J. Przybory Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy poprowadzi Katarzyna Naliwajek-Mazurek.

1 grudnia o godzinie 19.00 odbędzie się uroczyste zakończenie forum. Koncert, który zwieńczy wydarzenie wykona Chór Akademicki oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod batutą Michała Dworzyńskiego w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej. W programie koncertu znalazła się Msza Koronacyjna C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w którym partię solową wykona Andrzej Bauer.

Na wydarzenie zapraszają: Regionalna Inicjatywa Doskonałości oraz Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

materiały nadesłane: Agata Szpadzińska

Reklama