Filip Łobodziński czyta Boba Dylana

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na literacko – muzyczne spotkanie z Filipem Łobodzińskim, które odbędzie się 25 kwietnia (środa) o godzinie 18.00. Filip Łobodziński jest nie tylko tłumaczem tekstów Boba Dylana, ale też doskonałym przewodnikiem po jego twórczości. 

Wydarzenie jest częścią cyklu spotkań z serii „Stacja nowa książka” organizowanego przez Biuro Literackie, który zapowiada wrześniowy festiwal Stacja Literatura 23. – Tłumacząc poezję, dla której w polszczyźnie zasadniczo nie ma dobrego wzorca, niezwykle łatwo omsknąć się w fałsz. Starać się o zabawność, tam gdzie pasuje powaga. Łobodziński zręcznie te pułapki omija – tak o pracy Łobodzińskiego nad „Dusznym krajem” napisał Jerzy Jarniewicz z „Newsweeka”.

Na kartach „Tarantuli” – podobnie jak w tekstach piosenek – Dylan bierze na warsztat rozmaite amerykańskie mity, wątki z ballad i opowieści ulicznych, ale tym razem przepuszcza je przez strumień świadomości, rozbijając je ironią, parodią, śmiechem. To samo robi w polskim tłumaczeniu Łobodziński, wzbogacając tekst o skojarzenia typowo polskie – niejednokrotnie bardzo aktualne –dzięki czemu odsłania w tej eksperymentalnej prozie dodatkowe pokłady interpretacyjne.

Obie książki noblisty w przekładzie Filipa Łobodzińskiego będzie można nabyć w trakcie spotkań w specjalnych cenach. 

FILIP ŁOBODZIŃSKI urodził się w 1959 roku. Jest iberystą, dziennikarzem, muzykiem. Tłumaczy z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. W 2005 roku został laureatem Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie za najlepszy przekład literacki. Pracował jako dziennikarz (TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, „Non Stop”, „Rock’n’Roll”, „Machina”, „Przekrój”, „Newsweek”). Obecnie prowadzi program telewizyjny „Xięgarnia”. Jest współzałożycielem Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983 roku, sześć płyt) oraz dylan.pl (od 2014 roku, jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu jego przekładów piosenek Boba Dylana.

materiały nadesłane: Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego

Reklama