Festiwal Ty i Ja: kształtowanie wrażliwości

Marek Tomaszewski
,

Gościem specjalnym czwartego już Festiwalu Ty i Ja, organizowanego przez Stowarzyszenie Bez Ograniczeń i Zespół Szkół nr 19 w Bydgoszczy, będzie Małgorzata Waszkiewicz, artystka malująca stopami i ustami.

– Festiwal ma przede wszystkim na celu integrację osób niepełnosprawnych, ale też pokazuje ludzi po wypadkach, chorobach, którzy mimo swojej niepełnosprawności potrafili wiele osiągnąć. Często sami mówią, że kto wie, czy gdyby byli w pełni sprawni, zdobyliby się na taką aktywność. Są to osoby, które spełniają się w wielu dziedzinach sztuki, uprawiają sporty ekstremalne. Chodzi także o to, aby zwiększyć świadomość o niepełnosprawności, złamać stereotypy postrzegania osób niepełnosprawnych. W tej sprawie jest już coraz lepiej, ale jeszcze wiele jest do zrobienia – mówi nam Magdalena Glaza, koordynatorka, wspólnie z Moniką Kanią, Małego Festiwalu Ty i Ja.

Jedną z takich osób, której niepełnosprawność nie przeszkadza w aktywnej działalności twórczej, jest Małgorzata Waszkiewicz z Włocławka, artystka malująca stopami i ustami. Będzie okazja zobaczyć jej prace i porozmawiać z gościem specjalnym festiwalu. – Pani Małgorzata spełnia się także w roli żony i matki. Swoim optymizmem zaraża wszystkich dookoła. Potrafi opowiadać, z jakimi ograniczeniami musi się na co dzień mierzyć, ale także ile radości i szczęścia daje jej ta pasja – mówi Magdalena Glaza.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną trzy filmy, poruszające tematykę niepełnosprawności: „Michał” w reżyserii Piotra Januszkiewicza, „Wstawaj i walcz” Weroniki Pliszki oraz „Nasze marzenie” Pawła Mikołajczyka i Sylwii Pradelok–Świerc.

– To filmy, które pokazują, ile determinacji i siły mają ludzie, aby pokonać swoją niepełnosprawność. Każdy dotyka innego problemu. „Michał” to opowieść o młodym człowieku, który po wypadku porusza się na wózku. Ale nie poddaje się, uprawia tekwondo. Inny film przedstawia problemy rodziców dzieci niepełnosprawnych – mówi Magdalena Glaza.

Festiwal to dla osób niepełnosprawnych także okazja do spotkania, dobrej zabawy i jednocześnie lekcja empatii, kształtowania wyobraźni i wrażliwości.

Mały Festiwal Ty i Ja w Bydgoszczy jest organizowany w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie. Odbędzie się 4 września w kinie Helios (Galeria Pomorska), początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie piąta konferencja organizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu” pod hasłem „Życie można zacząć wiele razy”, która odbędzie się 6 września o godz. 11.00 w Urzędzie Dozoru Technicznego oddział w Bydgoszczy, ul. Kamienna 76. Prelegenci przedstawią pracodawcom i gościom możliwości zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, przybliżą temat rynku pracy, formy pomocy, sposoby aktywizacji osób niepełnosprawnych. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele instytucji, jak i osoby z niepełnosprawnościami, którzy jako pracownicy opowiedzą o swoich ścieżkach kariery.

Reklama