Festiwal dziewięciu wzgórz i dziewięciu muz

Marek Tomaszewski
,

W ubiegłym roku dominowała sztuka przeszłości, historia, w tym roku postawiono przede wszystkim na teatr. Chełmiński  Perspektywy –  Nine Hills Festival w Chełmnie oficjalnie zainaugurował w piątek, 11 sierpnia, monodram „Mamusiu, co to za ptaszek?”. Spektakl odbył się w niezwykłym miejscu, zabytkowym, XIII-wiecznym kościele św. Ducha. Bo podczas tego festiwalu bardzo mocno przeszłość łączy się ze współczesnością.

Pomysł na zorganizowanie takiej imprezy zrodził się w ubiegłym roku w gronie młodych ludzi, mieszkańców Chełmna.

– Bardzo nam zależy na rozwoju miasta, jego przyszłości. Boli nas to, że tak wielu ludzi stąd wyjechało i chcieliśmy zrobić coś, co zacznie zmieniać energię w tym mieście, wprowadzi mieszkańców w pozytywny wymiar i jednocześnie będzie promocją Chełmna. Zaczęliśmy poszukiwać i uznaliśmy, że jeżeli chcemy zacząć od nowa, to zacznijmy od kultury. I to jest to – mówi Piotr Murawski, dyrektor Perspektywy – Nine Hills Festival.

Chełmno jest zabytkową perłą województwa kujawsko-pomorskiego, ale jego najmocniejszym atutem są sami mieszkańcy. – Tu mieszkają niezwykle aktywni, otwarci ludzie. Jest zatem z kim pracować. To na pewno pomogło stworzyć ideę festiwalu – festiwalu na dziewięciu wzgórzach i jednocześnie dziewięciu muz – dodaje Piotr Murawski.

W tym roku to, co integruje mieszkańców, to teatr. Będą mogli sami poczuć się w pewien sposób aktorami w niezwykłym przemarszu z pochodniami ulicami Chełmna (sobota, godz. 21.00-21.30). Niezwykłym, bo w mieście wyłączone zostanie światło. Integrować się też będą mogli podczas niedzielnego „Dancingu w starym stylu”, przy muzyce z lat 20. i 30., ale także z lat 70. i 80.

Podczas trzydniowego festiwalu w Chełmnie otwierają się „Bramy czasu”, czyli podwórka, które zapraszają na spotkania ze sztukami: przeszłości, życia, fantazji, przestrzeni, miłości, ruchu, widzenia, radości i słyszenia.

– Każde podwórko poświęcone jest innej muzie, w sumie jest ich dziewięć. Daliśmy wolną rękę animatorom, mogli pokazać, jak rozumieją daną muzę. Podwórka to także przestrzeń dla mieszkańców, możliwość współtworzenia sztuki. Społeczność Chełmna jest specyficzna, wiele osób, zwłaszcza w obszarze Starego Miasta, żyje tutaj od pokoleń. I to warto wykorzystać – mówi Piotr Murawski.

Więcej zdjęć tutaj.

Szczegółowy program na sobotę i niedzielę Perspektywy – Nine Hills Festival – w naszym Kalendarium.

Reklama