Fascynujący świat Pegasusa i Atari

Tomasz Welcz
,

W Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG można przenieść się w świat konsol i gier wideo sprzed 20-30 lat. Autorem prezentowanej tam wystawy jest Konrad Baśkiewicz, kolekcjoner tych „historycznych” urządzeń, twórca portalu Prehistoria.pl. Większość z nich działa, o czym mogli się przekonać ci, którzy w poniedziałek pojawili w APK na Królowej Jadwigi. Po minach tych, którzy próbowali bawić się konsolami ze starymi grami, widać było, że to jeszcze może wciągnąć.

– Skąd wzięła się taka pasja? – pytamy Konrada Baśkiewicza. – Ludzie zbierają różne rzeczy z czasów PRL, a ja konsole i gry wideo – mówi kolekcjoner. – Zajmuję się tym od 6-7 lat. Zaczynałem, chyba jak każdy, od zabawy z Pegasusem. Potem pojawiły się tak zwane emulatory, które pozwalają te stare gry odpalić na komputerze. Pierwsza konsola, którą kupiłem, kosztowała chyba około 30 złotych. Nigdy nie sprawdzałem, ile tego jest, ale przygotowując tę wystawę, doliczyłem się około 70 egzemplarzy.

Swoje zbiory Konrad Baśkiewicz przechowuje w domu. Zdobywa je przede wszystkim przez Internet – na Allegro, a ostatnio coraz częściej na E-Bayu. – Niedawno odebrałem przesyłkę z Indii, dotarła w stanie nienaruszonym. Jest to model Famicon AV firmy Nintendo, jedna z cenniejszych konsol w moich zbiorach – dodaje.

Eksponaty prezentowane na wystawie to prawdziwa gratka dla miłośników starych konsol i gier wideo. Zobaczyć tu można, między innymi, najpopularniejszą w Polsce konsolę Pegasus. Mało kto wie, że była to podróbka konsoli Nintendo. Swoją popularność w Polsce zawdzięcza przede wszystkim niskiej cenie i szerokiej dostępności. Kartridże można było bez większych problemów kupić na targowiskach, chociaż nie tylko. U nas reklamowano Pegasusa jako „grę telewizyjną”. Fakt, że wychowało się na nim całe pokolenie graczy na konsoli.

Jest także Atari 2600, jedna z pierwszych konsol, do których można było używać wymiennych modułów gier – kartridży. Pierwsze zawierały bowiem tylko jedną grę. Atari 2600 był najpopularniejszą konsolą w Polsce, a jedną z najbardziej znanych do niego gier -Pac-man.

Inne ciekawe eksponaty to, między innymi, przenośne konsole z serii GameBoy, rzadko spotykany Atari Jaguar (Konrad Baśkiewicz uważa go za jeden z najcenniejszych w swojej kolekcji) czy jedyna polska konsola TVG-10.

Tę niezwykłą wystawę można oglądać w APK przy ulicy Królowej Jadwigi do piątku w godz. 10-14 i 16-18, a w sobotę, 22 marca, w godz. 9-15. Wstęp wolny.

Reklama