Europejski Dzień Kultury Industrialnej w Exploseum

Wiktoria Raczyńska
,

1 maja w 33 zabytkach techniki w 10 europejskich krajach tysiące tancerzy zaprezentują ten sam układ taneczny. Możemy do nich dołączyć w Exploseum w Bydgoszczy.

Z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Święto Pracy Europa będzie tańczyć w industrialnej scenerii. To inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Tancerze, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, będą wykonywać układ w rytm elektronicznej wersji Ody do radości w aranżacji przygotowanej przez Paula Fangera i Paula Ostareka – dwóch siedemnastoletnich muzyków. Inspiracją dla choreografii, przygotowanej przez Hai Truonga ze studia tańca Groove Dance, była powtarzalność ruchów wykonywanych przez robotników.

Work it out odbędzie się w sześciu obiektach w Polsce. Są to Zabytkowa Kopalna Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO, Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego), Szyb Maciej w Zabrzu, Zabytkowa Kopalna Ignacy w Rybniku, a także Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Każdy może dołączyć do wydarzenia. Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę frazę „ERIH WORKitOUT Dance Tutorial” i nauczyć się układu tanecznego. Dzięki wydarzeniu „Work it Out” kultura industrialna odrodzi się w zupełniej nowej postaci nie tylko dla samych tancerzy, ale również dla publiczności. Zabytki techniki wypełnią się radością tańczących ludzi. Obiekty dziedzictwa kulturowego zmienią się w miejsca wspólnego przeżywania pozytywnych emocji kreowanych poprzez rytm i ruch inspirowany pracą maszyn.

WORK IT OUT

Międzynarodowy happening taneczny uświetniający Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego to inicjatywa Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH) wpisująca się w trwające cały rok wydarzenia prezentujące różnorodność i bogactwo kultury Starego Kontynentu. ERIH jest największą siecią turystyczną Europy, składającą się z kilkuset wyjątkowych zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury. Województwo Śląskie jako zarządzający Szlakiem Zabytków Techniki jest członkiem tej międzynarodowej sieci współpracy, a sam szlak jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej regionalnym szlakiem na mapie ERIH.

W programie:

Od 11.00 do 16.00:
Fabryka dla dzieci – rodzinne gry i animacje
Gra terenowa „Tajna Fabryka” – prowadząca uczestników terenami poprzemysłowymi m.in. przez linię technologiczną produkcji nitrogliceryny

Od 12.00 do 15.00:
Strefa zakazana – oprowadzanie po III strefie NGL (wejścia co 1h od godziny 12.00). Zapisy w recepcji: 883 366 056.
Dawny Zachem –  poznaj teren wraz z przewodnikiem (przejazdy zabytkowym autobusem z Muzeum Komunikacji w Paterku)

Godzina 11.00:

Przedstawienie interaktywne dla dzieci (Teatr Alelale)

Godzina 15.00:

Happening taneczny “Work-it-out” (Powietrzyńska Studio Tańca)

Internetowa relacja z obchodów w Bydgoszczy będzie prowadzona live (na żywo).

Wstęp wolny

materiały nadesłane: Natalia Szczerbińska, MOB

Reklama