Elektrycznym rowerem po Bydgoszczy

Marek Tomaszewski
,

Są ekologiczne, szybko się ładują i stanowią doskonałą alternatywę nie tylko dla tradycyjnych rowerów, ale też dla samochodów. Pierwsze rowery elektryczne już wkrótce pojawią się na ulicach miasta. Korzystać z nich będą, m.in., uczniowie bydgoskich szkół.

Bydgoszcz kupiła na razie dwa takie rowery. Stało się to możliwe dzięki udziale miasta w międzynarodowym projekcie „CitiEnGov” (program Interreg Central Europe 2014-2020). Wykorzystanie pojazdów może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz poprawy jakości powietrza w mieście.

Rower elektryczny w odróżnieniu od klasycznych jednośladów, wspomaga jazdę przy pomocy silnika elektrycznego o mocy 250W oraz akumulatora litowo-jonowego o pojemności 13Ah. Mimo wysokiej pojemności baterii, czas jej ładowania wynosi zaledwie od 4 do 6 godzin, co pozwala na przejechanie nawet do 110 km. Odpowiada to redukcji CO2 do otoczenia nawet do 20 kg. Pokonanie 100 km na rowerze elektrycznym, naładowanym w warunkach domowych, wynosi zaledwie 2,5 zł. Rower osiąga prędkość do 25km/h, dzięki czemu może być wykorzystywany, m.in., na dojazdy do pracy czy do szkoły.

csm_rowerelektr5_0d48faba35Rowery będą wykorzystywane zarówno w ramach projektu „CitiEnGov” ,jak i innych przedsięwzięć realizowanych przez Zespół Zarządzania Energią – w trakcie wydarzeń promujących ochronę powietrza, odnawialne źródła energii oraz elektromobilność.

E-rowery będą wykorzystywane przy akcjach pilotażowych wśród uczniów i nauczycieli bydgoskich szkół. Po zakończeniu czasu trwania projektu zostaną przekazane do dyspozycji Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Międzynarodowy projekt „CitiEnGov” realizowany w ramach programu Interreg Central Europe 2014-2020 trwa od czerwca 2016 r. do końca maja 2019 r. W ramach tego projektu dla Bydgoszczy przewidziano budżet w wysokości 274 500 euro na zadania w zakresie strategii niskoemisyjnych.

W czwartek, 7 września, rowery będą testowane na ulicach Bydgoszczy przez uczestników seminarium „Ochrona powietrza i ograniczenie niskiej emisji na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego”, które odbędzie się w Centrum Demonstracyjnym Odnawialnych Źródeł Energii przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 (ul. Słoneczna 19). Początek o godz. 9.30.

materiał i zdjęcia: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama