Ekoquesting na ścieżkach dydaktycznych

Magdalena Jabłońska
,

Podróżując z papierową książeczką lub mobilną aplikacją odkryjecie najciekawsze zakaMARKI regionu. W tym tygodniu wędrówka ścieżkami, które nie tylko bawią, ale też uczą.

– Zapraszam wszystkich pasjonatów wędrówek do zabawy w ekoquesting na naszych ścieżkach dydaktycznych. Ekoquesting jest rodzajem gry terenowej, podchodów z wątkiem edukacyjnym, w której uczestnicy podążają szlakiem wytyczonym przez wskazówki na karcie questu. Kolejne miejsca i punkty na trasie odnajdują przez rozwiązywanie zagadek, bądź wykonanie zadań. Na końcu szlaku na uczestników zabawy czeka „skarb”, czyli nagroda dla tych, którzy poprawnie rozwiązali wszystkie zadania – mówi Krzysztof Lewandowski, dyrektor Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Wędruj, odkrywaj i zdobądź pieczątkę

W Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym na uwagę zasługuje, m.in., ścieżka edukacyjna „Szumny Zdrój”, biegnąca przez tereny o bardzo urozmaiconej rzeźbie. Zobaczycie na niej polodowcowe formy krajobrazu i rzadko występujące w tej części Polski gatunki roślin, jak czosnek niedźwiedzi. Ciekawy będzie też spacer ścieżką dydaktyczną „Bobrowiska” w Brodnickim Parku. Jej atrakcjami są: nieczynny młyn, elektrownia wodna, wylęgarnie ryb, torfowiska, bór sosnowy oraz miejsca obserwowania orła bielika i bobrów, od których ścieżka zawdzięcza swą nazwę.

Spragnieni wrażeń powinni udać się na wędrówkę ścieżką wiodącą wzdłuż rezerwatu przyrody „Grabowiec”. Prowadzi ona obok unikatowego lasu, porośniętego przez graby i dęby, a na jej końcu czeka taras widokowy z widokiem na dolinę Wisły oraz kilkunastometrowy zjazd na stalowej linie. Na spokojniejszy spacer warto się wybrać do Tucholskiego Parku Krajobrazowego, gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna „Jelenia Wyspa”, prezentująca charakterystyczne dla Borów Tucholskich zbiorowiska roślinne.

Ciekawe ścieżki znajdziecie nie tylko w sercu lasu, ale także i na terenach miast. W Bydgoszczy przy ul. Bora-Komorowskiego powstała ścieka ekologiczna „Łoskoń”. Jest to teren lęgowy licznego ptactwa wodnego, na którym rośnie bujna roślinność i unikatowe drzewa. Wybierając się w podróż takimi ścieżkami nie zapominajcie o paszportowej zabawie. W tym roku możecie włączyć się do niej na dwa sposoby: pobierając paszportową aplikację na swój telefon lub wędrując z tradycyjną, drukowaną książeczką. Docierając w trudno dostępne zakaMARKI regionu zdobędziecie pieczątki z ciekawych miejsc, a przy okazji dodatkowe punkty, które przybliżą was do atrakcyjnych nagród.

Paszport – książeczka

By dołączyć do akcji wystarczy odebrać w jednym z punktów Informacji Turystycznej „Paszport” wraz z kartą konkursową. Warto pytać o książeczki również w popularnych atrakcjach turystycznych. W tym roku odwiedzając wszystkie punkty pieczątkowe można zebrać na karcie konkursowej aż 51 stempli. W ten sposób można odkrywać nawet najmniejsze zakaMARKI Kujawsko-Pomorskich Konstelacji dobrych miejsc. W książeczce jest ich aż 118. Aby wziąć udział w konkursie i mieć szansę na atrakcyjne nagrody, na karcie muszą się znaleźć pieczątki potwierdzające pobyt w minimum trzech z dziewięciu proponowanych Konstelacji – tras podróży.

Wykaz punktów Informacji Turystycznej, miejsc pieczątkowych, kalendarz imprez paszportowych oraz regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Paszport – aplikacja

„Paszport Turystyczny” to również nazwa aplikacji na urządzenia mobilne, którą można pobrać za darmo w Google Play. Po jej zainstalowaniu i założeniu konta możecie ruszać w teren. Za każdym razem, gdy odwiedzicie miejsce znajdujące się na paszportowej liście, otrzymacie wirtualną pieczątkę i punkty. Celem zabawy jest zwiedzenie jak największej liczby zakaMARKÓW naszego regionu – a przy okazji zdobycie jak największej ilości punktów.

Reklama