Ekologiczny styl życia na Festiwalu Zero Waste

Magdalena Jabłońska
,

Miasto przygotowuje się do zorganizowania Festiwalu Zero Waste. To pomysł mieszkańców zgłoszony do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, który znalazł się wśród zwycięskich zadań, które zostaną zrealizowane w tym roku. Szuka chętnych do współpracy przy organizacji tego wydarzenia.

W zeszłym roku nowością w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim była możliwość zagłosowania na nową kategorię zadań, tzw. małych projektów społecznych. Mieszkańcy mieli do wyboru kilkadziesiąt pomysłów na koncerty, festyny, spotkania z ciekawymi ludźmi, szkolenia i inne wydarzenia. Dziesięć zwycięskich doczeka się realizacji w różnych częściach miasta. Wśród nich znalazł się także pomysł zorganizowania Festiwalu Zero Waste, który odbędzie się na Wyspie Młyńskiej.

Bydgoski Festiwal Zero Waste to w założeniach autora projektu wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Bydgoszczy promujące tzw. Zero Waste, czyli ekologiczny styl życia. Na to zadanie wskazało niemal 600 osób. Całkowity budżet przeznaczony na organizację festiwalu wynosi 30 tysięcy złotych.

Program wstępnie obejmuje:
• warsztaty z szycia wielorazowych worków,
• pokazy robienia i używania ekologicznej chemii domowej
• prezentacje kosmetyków naturalnych
• wykłady na temat rodzajów i szkodliwości plastiku
• pokazy kuchni wegetariańskiej i wegańskiej
• prezentację alternatywnych produktów mających mniej negatywny wpływ na środowisko.

Miasto zaprasza osoby bądź firmy chętne do współpracy, sponsoringu, wystawienia stanowisk czy organizacji atrakcji. Kontakt w tej sprawie należy nawiązać do końca marca poprzez adres e-mail eko@um.bydgoszcz.pl. Każdą propozycję współpracy zgłoszonych osób i firm ratusz rozważy wspólnie z autorem zwycięskiego projektu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Idea Zero waste, która w dosłownym tłumaczeniu znaczy „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Część z nas pewnie słyszała o prostych krokach, które pomogą nam pozbyć się nieekologicznych nawyków. Aby stosować się do zasad zero waste nie trzeba od razu rezygnować ze wszystkich opakowań, przestać używać kosmetyków, czy pozbyć się samochodu! Tak jak w wielu innych dziedzinach znakomicie sprawdzi się metoda małych kroków.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama