Dzień NATO w Bydgoszczy

Magdalena Jabłońska
,

Wystawa sprzętu wojskowego, występy orkiestr dętych, biegi przełajowe, a także koncerty i wiele atrakcji dla najmłodszych – 15 września w Myślęcinku odbędzie się Dzień NATO w Bydgoszczy. Tego dnia komunikacja miejska będzie darmowa.

Głównym celem festynu z okazji Dnia NATO jest zaprezentowanie Bydgoszczy jako niekwestionowanej Polskiej Stolicy NATO. To w naszym mieście znajduje się kilka jednostek Paktu Północnoatlantyckiego w tym: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO (jednostka na terenie JFTC).

Dzień NATO w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę, 15 września, na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”, w godzinach od 13.00 do 18.00. O szczegółach tego święta mówił na konferencji prasowej, m.in., Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, generał dywizji Wilhelm Grün.

– Za nami widać 29 flag państw, które są członkami sojuszu. Chcemy przekazać taką wiadomość mieszkańcom Bydgoszczy – są tu przedstawiciele 29 państw. I nie bez powodu Bydgoszcz jest nazywana stolica NATO w Polsce. Dziękujemy bydgoszczanom za życzliwość i wsparcie, które na co dzień otrzymujemy zarówno my, jak i nasze rodziny.

Podczas Dnia NATO odbędą się, m. in., statyczne pokazy sprzętu i ekspozycje wyposażenia wojskowego przygotowane przez jednostki NATO i Wojsko Polskie. Gościć będziemy reprezentantów wojsk amerykańskich (91. Batalion Inżynieryjny, 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie), którzy także przygotowali atrakcyjne pokazy sprzętu.

Podczas festynu będzie można podziwiać występy sceniczne zespołów muzycznych i orkiestr dętych. Szczególną atrakcją może być występ częstochowskiej orkiestry Dudziarzy w pokazie musztry. Reprezentanci służb mundurowych zmierzą swoje siły w widowiskowym biegu z przeszkodami „Terenowa Masakra”.

Dla mieszkańców, podobnie jak w zeszłym roku, przygotowano bieg na orientację „NATO Race”, w którym bardzo przyda się wiedza na temat lokalizacji i kompetencji bydgoskich jednostek NATO. Uczestnicy będą mieli za zadanie podążać trasą, na której zlokalizowane są ważne miejsca militarnej mapy miasta.

– Jestem dumny, że jestem gospodarzem miasta określanego polską stolicą NATO – mówi prezydent Rafał Bruski – W imieniu mieszkańców dziękuję za kolejną możliwość zetknięcia się z żołnierzami sojuszu. Z tej okazji zapewniamy darmową komunikację miejską i zachęcamy, by z niej skorzystać.

W czasie pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin: dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych dla nich animacji. Będą tory przeszkód, malowanie twarzy, dmuchańce, tory zabaw, przejażdżki kucami i paintball. Odbędą się także pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, a także ćwiczenia psów służbowych.

Warto podkreślić, że Dzień NATO jest z założenia nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale także integracji bydgoszczan z żołnierzami z całego świata, którzy pełnią służbę wojskową w naszym mieście w ramach struktur NATO.

Z okazji Dnia NATO przejazdy komunikacją miejską będą darmowe. Zwiększona zostanie także częstotliwość kursów autobusów linii 52. W miejsce kursujących na co dzień na trasie do Myślęcinka krótkich tramwajów, pojadą tramwaje dłuższe.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama