Dziecięca wyobraźnia nie ma granic

Wiktoria Raczyńska
,

III Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci LiterObrazki, który rozpocznie się już w poniedziałek i potrwa do przyszłej niedzieli, to święto nie tylko dla maluchów. Świetnie bawią się przy tym ich rodzice i bibliotekarze, którzy podczas licznych warsztatów, wykładów i spektakli plenerowych szukają inspiracji do dalszej pracy.

Z bibliotekarzami przeprowadziliśmy krótką pogawędkę o tym, jakie atrakcje przygotowali dla zaprzyjaźnionych przedszkoli i mieszkańców pobliskich osiedli. Ich entuzjazm szybko nam się udzielił.

– W ubiegłych latach do festiwalu LiterObrazki zgłaszałyśmy trzy propozycje. W tym roku stwierdziłyśmy, że zaszalejemy – jest ich aż pięć – mówi Joanna Jaszczyszyn, kierowniczka filii nr 31 dla dorosłych i dla dzieci przy ul. Wielorybiej 99 (Osowa Góra). – W zajęciach będą uczestniczyły dzieci z grup przedszkolnych oraz zerówek. Uznałyśmy, że to na naszych barkach spoczywa zapoczątkowanie kontaktu z festiwalem. Rodzice często zapracowani, zabiegani nie wiedzą, co ciekawego dzieje się w mieście dla ich pociech. – I tak o 9.00 w poniedziałek LiterObrazki rozpoczną się zabawą pod hasłem: „Dżdżownica u fryzjera”, czyli głośnym czytaniem fragmentów książki Izabelli Klebańskiej. Na „Literkowy pokaz mody” we wtorek na 10.00 zajrzy do nas 26 maluchów. Wysłuchają bajki „Abecadło” Juliana Tuwima o wyprawie literek na otwarte morze, a następnie będą musiały dobrać literkom stroje odpowiednie do podróży. Ponadto zapraszamy również w poniedziałek na 10.00 na „Alfabet w ZOO” połączony ze słuchaniem utworów muzyki poważnej oraz z ilustrowaniem tekstu, a także na 13.30 na „Owadzie opowieści”. Natomiast w środę o 10.00 dzieci zajmą się tworzeniem historyjek do słów „Litera” i „Obrazek” oraz ilustrowaniem ich w formie książki.

– Na seans filmowy „Rycerz Blaszka” w poniedziałek na godzinę 11.00 oraz warsztaty z Moniką Hanulak w czwartek na godzinę 14.00 zapraszamy wszystkie chętne mamy i tatusiów ze swoimi pociechami – namawia Ewa Guzik kierowniczka oddziału dla dzieci filii nr 16 dla dorosłych przy ul. Broniewskiego 1. – We wtorek o 11.30 zajęcia w ramach LiterObrazków rozpoczniemy „Muzycznym abecadłem”. Przedstawimy dzieciom literki, będą zagadki i muzyka, a to wszystko na podstawie książki „Akolada. 8 stopień wtajemniczenia”. Na przykład dla literki „O” dzieci wysłuchają piosenki „Ogórek”, będą też musiały ułożyć się w kółko, aby pokazać jej kształt. W czwartek natomiast, także o 11.30, zaprosimy na zajęcia, gdzie dzieci po specjalnie przygotowanej przez nas prezentacji, będą musiały pokazać kroki krakowiaka czy oberka. A to wszystko pod hasłem „Jak tańczono przed wiekami, czyli tańce z figurami”. W środę o 9.30 specjalnie dla nas warsztaty z historii sztuki poprowadzi Milena Milak Matyas.

– O 11.00 w poniedziałek zajęcia w ramach festiwalu rozpoczynamy od własnego spektaklu z cyklu „Obrazkowe opowieści: sztuka teatralna na papierze”. To zajęcia teatralne inspirowane japońskim teatrem Kamishibai. Będzie to historia o kotku i jego motku. Połączenie rysowania, melodii i ilustracji – mówi Joanna Jankowska kierowniczka filii nr 3 dla dorosłych i dla dzieci przy ul. Grunwaldzkiej 59. – Ponieważ dzieci w tym wieku (4-6 lat) wykazują się niezwykłą muzykalnością i bardzo ciekawymi skojarzeniami, chcemy wzmocnić ich odbiór właśnie poprzez muzykę i kolory. Stąd też we wtorek o 11.00 zaprosimy na zabawę „Barwne dźwięki: na tropach kolorów muzyki” na zajęcia twórczego myślenia. Mówiąc twórczego, mamy na myśli podkreślanie ich indywidualnych wyborów. Dźwięki mocne kojarzą się dzieciom najczęściej z żywymi kolorami – czerwonym, różowym, a słabe – z jasnymi, pastelowymi. W podobnym tonie utrzymana będzie gra czwartkowa o 11.00 „Książka niejeden ma kolor”. Przygotowaliśmy wielką planszę na całą salę. Dzieci będą wiersze łączyć z kolorami. Wiersz przeczytamy, skojarzymy z jakimś przedmiotem. I tak na przykład dla dziecka stół stanie się namiotem lub koniem. Te skojarzenia zawsze nas zaskakują, bo dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Za to w piątek na 13.00 zapraszamy już starsze dzieci w wieku szkolnym. Słowo stanie się dla nich inspiracją. Wierszyki będą pocięte i będzie trzeba je dopasować do siebie. W ten sposób powstaną zupełnie nowe wiersze – często o zaskakującym sensie. Chcemy przez to pokazać, jak różny kontekst ma słowo. Na końcu ich wiersz porównamy z oryginałem. Z radością obserwujemy, gdy starsze dzieci, nawet tak na co dzień przychodzą i pracują z grupą przedszkolną. To ich wzajemnie bardzo inspiruje, bo te starsze już inaczej odczuwają otoczenie, mają inną wyobraźnię i do tego silny instynkt opiekuńczy – opowiada Joanna Jankowska.

Zapytaliśmy też wszystkie panie, co polecają z wydarzeń zaproponowanych przez Bibliotekę Główną.

– Rok i dwa lata temu byłam tam z dziećmi z osiedla, ale tak trudno wybrać, działania są tak różnorodne – mówi Joanna Jaszczyszyn. – Tak prywatnie chciałam bardzo zobaczyć magiczną skrzynkę Kamishibai (14 czerwca, sobota, 10.30, sala wykładowa), warsztaty z Joną Jung (14 czerwca, sobota, 10.30, czytelnia regionalna), spotkać się z Iwoną Chmielewską (14 czerwca, sobota, 12.00, czytelnia główna na 1 piętrze) lub zajrzeć do szuflady zbieracza, aby poszukać dla siebie inspiracji (14 czerwca, sobota, 12.00, sala wystawowa). W sobotę też koniecznie chcę posłuchać Anny Seniuk z filharmonikami (14 czerwca, sobota, 13.00, dziedziniec). Byłam też już kiedyś na spotkaniu z Michałem Rusinkiem, ale jestem niezmiernie ciekawa, jak poradzi sobie z dziećmi. Ogromny sentyment mam też do Diany Karpowicz – jednym tchem wymienia Joanna Jaszczyszyn.

Michał Rusinek zobaczy się z dziećmi o 10.30 w czytelni głównej na I piętrze. Podczas spotkania dowiemy się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć. I drugi raz o 12.00 również w czytelni głównej. Będzie to rozmowa z pisarzem, określanym mianem człowieka orkiestry – tłumaczem literatury dziecięcej i dla dorosłych oraz librett musicali, twórcą słuchowisk radiowych i tekstów piosenek, m.in., dla Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek. Autora książek „Kopciuszek” i „Mały Chopinoraz” oraz poważnych poradników dla najmłodszych „Jak przeklinać” i „Jak robić przekręty”.

– Na pewno niezwykle ciekawe będą pokazy introligatorskie (15 czerwca, niedziela, 11.00, introligatornia, ul. Długa). W zeszłym roku byłam i w tym koniecznie pójdę na magiczną skrzynkę Kamishibai. Te zajęcia odbywają się na strychu biblioteki głównej. Pani ma taką drewnianą skrzyneczkę i wkłada tam ilustracje. Na ich odwrocie napisane są historyjki, które czyta dzieciom na głos, ale nie kończy. Zadaniem dzieci jest namalować zakończenie. Potem dzieci podchodzą i wrzucają obrazki do skrzynki. Jeśli chcą, mogą opowiedzieć swoje zakończenie – opowiada Ewa Guzik.

– Polecam bajki z rzutnika, oczywiście Kamishibai i praktycznie wszystkie warsztaty plastyczne. Dzieci bardzo żywo na nie reagują i zachęcam tez do udziału w zajęciach podjętych przez pozostałe filie w Bydgoszczy – puentuje Joanna Jankowska.

Reklama