Dzieci trzeba traktować poważnie. „Sprzedawcy bajek” w Teatrze Polskim

Marek Tomaszewski
,

Jest smok, ale taki, którego nikt się już nie boi, jest i król, który jak zwykle chce oddać rękę swojej córki temu, kto tego smoka pokona, jest i księżniczka… Wszystko się zgadza do momentu, gdy w miasteczku pojawia niezwykłe rodzeństwo – „Sprzedawcy bajek” – które szybko wywróci do góry nogami to, co myślimy o bajkach.

Najnowszy spektakl bydgoskiego Teatru Polskiego adresowany jest do najmłodszej widowni, chociaż nie tylko. „Sprzedawców bajek” reżyseruje Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek, a za tekst do spektaklu odpowiada Maria Wojtyszko, kierowniczka literacka wrocławskiej sceny. – Nie ma lepszego duetu w Polsce, jeśli chodzi o przygotowanie bajek – mówi dyrektor teatru Łukasz Gajdzis. – Bajkę można zrobić na milion sposobów, najważniejsze dla mnie było to, aby teatr nie pozostawał w tyle za produkcjami filmowymi i musicalowymi, ale był równie atrakcyjny na poziomie zarówno myśli, jak i estetyki.

DSC_2673Jak podkreślają twórcy spektaklu, młodego widza należy traktować poważnie. – Staramy się za każdym razem robić coś nowego, nie powtarzać konwencji, nie powtarzać pomysłu. W tym spektaklu zależało mi na tym, aby trochę spatynować ten język. Często słyszymy, jak król mówi: hej królewno, co tam słychać u ciebie. Brzmi fajnie, ale myślę, że już się odchodzi od tej konwencji, dlatego starałam się nadać temu językowy taką dziwną stylizację. Sama jestem ciekawa, jak to zostanie przyjęte przez młodych widzów – mówi Maria Wojtyszko.

DSC_2620Jakub Krofta przyznaje, że nie lubi określenia „teatr dla dzieci”. – My robimy teatr opowiadający o tym co interesuje nas – dorosłych. Tylko to później daje szansę do szczerej rozmowy. Gdybyśmy robili spektakl o czymś, o czym wiemy, że strasznie interesuje dzieci, ale nam jest to zupełnie obojętne, to byłaby to chałtura o niczym. To musi być po prostu szczere, bo dzieci widzą więcej niż dorośli. Dorosły kupi wszystko, dzieci reagują bardzo spontanicznie – tłumaczy reżyser spektaklu.

DSC_2647W spektaklu występują: Emilia Piech, Damian Kwiatkowski, Michalina Rodak, Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Jerzy Pożarowski, Michał Surówka, Marcin Zawodziński.

Premiera „Sprzedawców bajek” w piątek, 11 maja, o godzinie 17.00 w Teatrze Polskim. Spektakl będzie można także zobaczyć 12 maja (godzina 16.00) w ramach akcji „Bilet za 300 groszy”, oraz 13 maja (godz. 11.00), 15-18 maja (godz. 10.00), 19 maja (godz. 17.00), 20 maja (godz. 11.00), 2 czerwca (godz. 17.00) i 3 czerwca (godz. 11.00).

Reklama