Dwa niezwykłe duety na otwarcie festiwalu Ethniesy

Marek Tomaszewski
,

Svitlana Nianio i Raphael Rogiński oraz Maniucha i Ksawery – te dwa duety otworzą w czwartek, 15 marca, szóstą edycję Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. Pierwszy duet zaprosi nas w podróż po tradycyjnej muzyce Polesia, drugi – zabierze słuchaczy w świat dźwięków Polski, Ukrainy i muzyki żydowskiej.

Koncert otwarcia Ethniesów rozpocznie Maniucha i Ksawery. To duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki.

Maniucha Bikont podkreśla, że to, co tworzy z Ksawerym Wójcińskim, to już nie etnografia, ale kreowanie własnej interpretacji i własnego świata: – Najpierw uczymy się pieśni razem, wsłuchując się w warianty, barwy, nastrój. Potem przetwarzamy je przez naszą wrażliwość i wyobraźnię. Dalsza praca dzieje się już pomiędzy nami – szukanie współbrzmień głosu i kontrabasu, znajdowanie wspólnego pulsu – opowiada.

Duet ЄЛІК (Elik) to najnowszy, wspólny projekt Svitlany Nianio i Raphaela Rogińskiego założony we wrześniu 2017.  Na festiwalu Ethniesy będzie miała miejsce jego koncertowa premiera w Polsce. Elik balansuje pomiędzy przeszłością i przyszłością.

Svitlana Nianio śpiewa dźwięcznym, czasami onirycznym głosem własne pieśni do własnej muzyki, inspirowanej ukraińskim folklorem. Krytycy mówią, że w jej rytmach pobrzmiewają nawet lunatyczne echa tradycji nowojorskiej minimalmusic.

raphael rogiński2Rafael Rogiński to polski kompozytor i gitarzysta urodzony w Niemczech. Współzałożyciel tak ważnych dla muzyki alternatywnej grup jak tria Shofar, Cukunft, AlteZachen i Wovoka. Od lat działa na rzecz odnowienia kultury i muzyki żydowskiej w Polsce, którą wirtuozersko łączy z elementami bluesa, free jazzu i swingu.

Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej ETHNIESY odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy 15-18. Podczas festiwalu wystąpią też grupy: Tęgie Chłopy, Mosaik, Księżyc,  Karolina Cicha, Kapela Maliszów i Adam Strug. Gwiazdą festiwalu będzie światowej sławy ukraińska grupa Dacha Bracha (Dakha Brakha). Oficjalny profil festiwalu: https://web.facebook.com/events/555866448100364/.

materiał nadesłany: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy; na zdjęciach od góry Maniucha i Ksawery (fot. W. Rudzki), poniżej Raphael Rogiński

Reklama