Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce już za dwa tygodnie

Wiktoria Raczyńska
,

– To jak małe mistrzostwa świata – uważa Krzysztof Wolsztyński, dyrektor zawodów i prezes KPZLA. Od 9 do 11 sierpnia na Zawiszy rywalizować ze sobą będzie 12 najlepszych lekkoatletycznych reprezentacji Europy.

– Ceremonia otwarcia zawodów odbędzie się na Starym Rynku, 8 sierpnia, o godzinie 20.00. Następnie mieszkańcy miasta zaproszeni zostaną na koncert pt. „Podróż po Europie”. Wystąpią wokaliści z Hiszpanii, Włoch, Szwecji, Polskę reprezentować będą Małgorzata Ostrowska i Igor Herbut. W piątek, 9 sierpnia, zawody rozpoczną się sesją wieczorną (18.30), w sobotę (16.00) i w niedzielę (15.30). Nasza reprezentacja wystąpi w najsilniejszym składzie, ale nazwiska poznamy dopiero 1 sierpnia. Europejska Federacja Lekkiej Atletyki zamierza zmniejszyć liczbę drużyn walczących w Superlidze do ośmiu. Za dwa lata startować będzie już zatem tylko 8 państw, stąd rywalizacja zapowiada się bardzo zacięta, aż 5 państw spadnie do I ligi. Tak więc w niektórych konkurencjach będą to wręcz małe mistrzostwa świata – przekonuje i zachęca do przyjścia i obejrzenia zawodów na żywo Krzysztof Wolsztyński, dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy w LA.

DSC_0127

Organizatorzy przypominają, że wciąż można zgłaszać kluby kibica – to nie musi być grupa sportowa – wystarczy, że 10 miłośników lekkiej atletyki zgłosi się jako klub, dzięki czemu będą mogli wejść na stadion bezpłatnie. Mile widziane są również półkolonie, kolonie, obozy, harcerze, którzy w tym czasie przebywać będą na terenie województwa. Najtańszy bilet kosztuje 15 (ulgowy) zł, najdroższy 60. Kluby kibica można rejestrować tutaj.

Wcześniej, już 6-7 sierpnia również na Starym Rynku zagości miasteczko lekkoatletyczne, gdzie dzieci będą mogły się pobawić, przebiec i porozmawiać z największymi gwiazdami lekkiej atletyki.

– Ostateczny skład na mistrzostwa zostanie ogłoszony 1 sierpnia, ale wciąż mam nadzieję, że uda mi się wystartować przed własną publicznością. Jestem gotowy i wydaje mi się, że niezależnie kto wystąpi, zawodów na takim poziomie jeszcze u nas nie było. Czeka nas zacięta walka, walka o coś ważnego, o pozostanie w Superlidze, zdobycie medalu Mistrzostw Europy. Mam nadzieję, że i kibice nie zawiodą – mówi Paweł Wojciechowski.

DSC_0117

– Chciałbym zachęcić wszystkich do przyjścia na stadion, bo tak atrakcyjnej formuły lekkoatletycznej, pomijając Puchar Europy sprzed 15 lat, nie mieliśmy. To jest impreza lekkoatletyczna, na której reprezentuje się nie tylko barwy narodowe, ale co ważniejsze występuje się drużynowo a wtedy najważniejsze jest miejsce. Nasza drużyna broni srebrnego medalu z Lille, sprzed dwóch lat. To był znakomity wynik. Wszyscy po cichu liczymy, że gdyby się udało w Bydgoszczy 11 sierpnia w 100-lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki stanąć na najwyższym stopniu podium byłby to niezwykły prezent dla wszystkich zawodników i całego środowiska lekkoatletycznego w Polsce – mówi Adam Soroko, zastępca dyrektora Wydziały Edukacji i Sportu UMB.

DSC_0125

Zawodnicy będą rywalizować w dwudziestu punktowanych konkurencjach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do wyników Drużynowych Mistrzostw Europy zaliczane są biegi na 100, 200, 400, 800, 1500, 3000 i 5000 metrów, 100 (110 w przypadku mężczyzn) i 400 metrów przez płotki, 3000 metrów z przeszkodami, sztafetach 4×100 i 4×400 metrów oraz pchnięcie kulą, rzuty dyskiem, młotem i oszczepem, skok o tyczce, w dal i wzwyż, a także trójskok.

W Bydgoszczy swoich reprezentantów będą miały Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Czechy, Grecja, Szwecja, Finlandia i Szwajcaria.

zdjęcia: Olga Perczyńska

Reklama