Dowództwo operacyjne na ćwiczeniach w JFTC

Wiktoria Raczyńska
,

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło się ćwiczenie Trident Joust 2017. Bojowe ćwiczenie sztabowe dla Dowództwa Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu (JFC Naples) ruszyło 11 września i przywiodło do Bydgoszczy ponad 600 uczestników. To już drugie ćwiczenie dla dowództwa szczebla operacyjnego prowadzone przez bydgoskie centrum szkolenia.

– Trident Joust 17 to dla nas wspaniała okazja by się spotkać i zademonstrować naszą zdolność do radzenia sobie ze współczesnymi wyzwaniami, przed którymi stoi Sojusz – powiedział kanadyjski generał broni, Christian Juneau, dowódca Sił Odpowiedzi NATO i zastępca dowódcy Dowództwa Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu. – Z zainteresowaniem czekam na efekty naszej pracy w ciągu najbliższych kilku tygodni tu, w Polsce, gdy będziemy mogli zaprezentować nasze możliwości pod sztandarem Sił Odpowiedzi NATO.

W trakcie ćwiczenia Dowództwo Sojuszniczych Sił Połączonych z Neapolu, pod sztandarem Sił Odpowiedzi NATO (NRF), przećwiczy niezwiązaną z Artykułem 5. operację odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. W ramach ćwiczenia na podstawie fikcyjnego scenariusza, NRF zostaną zaangażowane celem zapobieżenia eskalacji wrogości. Wielonarodowy personel z JFC Naples będzie również ćwiczył interoperacyjność, współpracę z państwami partnerskimi biorącymi udział w Trident Joust, a także współpracę, koordynację i łączność z mnóstwem miejscowych i narodowych przedstawicieli, a także organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi.

By osiągnąć zamierzone cele ćwiczenia uczestnicy w pełni wykorzystają doświadczenie personelu JFTC, jego wiedzę, a także wszystko to, co oferuje nowoczesny obiekt szkoleniowy centrum, wraz z jego zaawansowanymi systemami informatycznymi i nowym placem ćwiczeń.

– To ćwiczenie jest doskonałym przykładem zdolności JFTC do zaplanowania i przeprowadzenia szkolenia dla Dowództwa Sił Połączonych. To wspaniała okazja do wykorzystania zdolności JFTC do wsparcia szkolenia na rzecz dowództwa szczebla operacyjnego. Ponadto, niedawno zakończona rozbudowa centrum, wraz z nowym placem treningowym, pozwala nam jeszcze lepiej sprostać wymaganiom związanym ze szkoleniem dowództw – powiedział generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC. – Jestem przekonany, że każdy z was, czy to jako zwykły uczestnik szkolenia, czy też członek zespołu nadzorującego ćwiczenie, bardzo skorzysta z obecności na ćwiczeniu tutaj, w Centrum Szkolenia Sił Połączonych – dodał generał Grün.

Wielonarodowy personel z JFC Naples spędzi na szkoleniu w Bydgoszczy najbliższe dwa tygodnie.

NRF, które powołano w 2002, to bardzo zaawansowane technologicznie siły międzynarodowe o wysokiej gotowości. Składają się z komponentów lądowego, morskiego, powietrznego i sił specjalnych, które Sojusz może szybko rozmieścić w dowolnym miejscu. Decyzję o rozmieszczeniu podejmuje Rada Północnoatlantycka, najwyższy organ NATO podejmujący decyzje polityczne.

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, JFTC

Reklama