Dom z parkingiem dla łodzi

Tomasz Welcz
,

Na początek kilka liczb: 18 kondygnacji, 15 pięter, 55 metrów wysokości, 129 mieszkań. Tak właśnie będzie wyglądał Nordic Haven – najwyższy budynek w Bydgoszczy, który powstaje przy ulicy Grottgera. Obiekt niezwykły, bo nie chodzi tylko o wysokość, ale także o jego wyjątkowy kształt architektoniczny.

Zielone tarasy

Zwieńczeniem Nordic Haven nie będzie bowiem typowy dach, ale kaskadowo ułożone tarasy. Każdy będzie swoistym ogrodem, wypełnionym zielenią. Tarasy są przypisane do konkretnych mieszkań. Niestety, wszystkie apartamenty z tarasami zostały już sprzedane, łącznie z największym, 263-metrowym, położonym na najwyższym piętrze budynku. Mieszkańcy będą jednak mieli możliwość podziwiania panoramy miasta. Na 10 i 11 piętrze zaplanowano ogólnodostępny taras widokowy o powierzchni 150 metrów kwadratowych.

nh_wiz_05– Ceny mieszkań kształtują się od 6000 do 7990 złotych brutto za metr kwadratowy. Ze 129 lokali 34 zostały już sprzedane. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania narożne o powierzchni 56 metrów kwadratowych i wszystkie zostały już sprzedane. Obecnie na nabywców czekają lokale o powierzchni 43, 74, 90 i największe 150 metrów kwadratowych – mówi Natalia Siuzdak, doradca klienta Nordic Development, inwestora budynku.

Warto jeszcze dodać, że apartamenty wyposażone będą w inteligentne systemy sterowania, wideodomofony, podwieszane sufity, grzejniki kanałowe oraz okna panoramiczne. Lokale zlokalizowane powyżej 10 piętra w standardzie posiadać będą klimatyzację. Właściciele apartamentów będą mogli także wykupić za 60 tys. złotych miejsce postojowe w podziemnej hali garażowej.

Pierwsze trzy piętra obiektu przeznaczono na działalność handlowo-usługową. – Wyobrażamy sobie, że znajdą się tu, między innymi, kawiarnia, restauracja, klub fitness, centrum sportowe, sklepy, a wyżej będą pomieszczenia biurowe – dodaje Natalia Siuzdak.

Łodzią pod dom

W projekcie uwzględniono także budowę przystani wodnej. – Budynek powstaje przy samej rzece, a zatem chcielibyśmy, aby znalazł się tu mały port dla łodzi motorowych czy jachtów, które mieszkańcy mogliby garażować. Nie wiemy jeszcze, ile będzie miejsc, to jeszcze jest ustalane z zarządem dróg wodnych – wyjaśnia Marcin Gąsior, dyrektor projektu.

nh_wiz_06Budowa Nordic Haven to także duże wyzwanie dla wykonawców, bo fundamenty budynku znajdują się dwa piętra pod ziemią. To właśnie tam zlokalizowane będą garaże. – Najtrudniejszą sprawą było drążenie ściany szczelinowej, głębokiej na 14-15 metrów, o grubości 60 centymetrów, która razem z płytą fundamentową stanowi oparcie dla budynku i przegrodę dla wód gruntowych. Najważniejszym zadaniem jest uszczelnienie tej ściany i płyty fundamentowej przed naporem wody – tłumaczy Marcin Gąsior.

W kwietniu-maju Nordic Haven powinien pokazać się spod ziemi mieszkańcom. Na razie o skali tej inwestycji świadczą ogromne dźwigi, ustawione przy ul. Grottgera. Zakończenie budowy zaplanowano na grudzień 2015 roku.

Projekt tego wyjątkowego w skali Bydgoszczy obiektu przygotował Mirosław Nizio z warszawskiego biura projektowego Nizio Design.

Reklama