Dodatkowe pieniądze na gminne i powiatowe drogi

Marek Tomaszewski
,

Rząd przekaże samorządom w województwie kujawsko-pomorskim dodatkowe 30,5 mln zł wsparcia na budowę dróg gminnych i powiatowych. Taka decyzja zapadła podczas wtorkowego (20 marca) spotkania wojewodów z premierem Mateuszem Morawieckim.

– Praktycznie nie było narady wojewodów, na której nie mówilibyśmy, że są bardzo potrzebne środki właśnie na infrastrukturę drogową. Pan premier po objęciu funkcji na naszym pierwszym spotkaniu obiecał, że problemem i tematem dróg lokalnych na pewno się zajmie. Decyzja z wczorajszej narady jest taka, że jest dodatkowe pół miliarda złotych na budowę dróg w całej Polsce – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

1,3 mld złotych dofinansowania, czyli o 500 mln zł więcej niż było planowane w budżecie otrzymają samorządy w całym kraju na budowę, przebudowę i remonty dróg gminnych i powiatowych.

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma z tej puli 30,5 mln zł. Z uwagi na to, że inwestycje muszą zostać zakończone w 2018 r. w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony konkurs dla samorządów.

Program dotyczy przede wszystkim rozwoju i poprawy konkurencyjności regionów. Preferowane będą trzy typy projektów: te, które zwiększają dostęp do przedsiębiorców, łączą lokalne ośrodki gospodarcze oraz służą poprawie bezpieczeństwa.

Wsparcia nie będą mogły otrzymać zadania realizowane ze środków unijnych i te, które otrzymały pomoc z programu pierwotnego przebudowy dróg gminnych i powiatowych.

Jak poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, jest też rządowa pula pieniędzy na odbudowę dróg zniszczonych w wyniku ubiegłorocznej nawałnicy. Wskazane już zostały drogi, które wymagają odbudowy. Na niektórych prace ciągle trwają i nie wszystkie uda się w tym roku wyremontować.

materiał i zdjęcie: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Reklama