Delegacja FIFA na Zawiszy

Magdalena Jabłońska
,

W czwartek przedstawiciele FIFA, w towarzystwie Lokalnego Komitetu Organizacyjnego przy Polskim Związku Piłki Nożnej, wizytowali m.in. stadion przy ulicy Gdańskiej 163 pod kątem przyszłorocznych Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019.

Wizyta przedstawicieli FIFA i PZPN miała na celu, m.in., sprawdzenie stopnia przygotowań obiektów sportowych w Bydgoszczy do przyszłorocznych mistrzostw świata. Pod lupą delegacji FIFA oraz PZPN znalazły się jednak nie tylko stadion przy ulicy Gdańskiej oraz centra treningowe, ale również hotele, w których będą przebywać reprezentacje poszczególnych krajów w trakcie przyszłorocznego mundialu. Inspekcja miała charakter kompleksowy, a do Bydgoszczy przyjechali nie tylko specjaliści od bezpieczeństwa, marketingu, mediów, ale również eksperci od transmisji telewizyjnych czy stanu murawy.

– Zarówno bydgoszczanie jak i ja osobiście jesteśmy dumni, że po raz kolejny nasze miasto zostało docenione przez wielką organizację jaką jest FIFA – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

– Bydgoszcz została zaproszona do organizacji turnieju ze względu na swoje doświadczenie w organizacji imprez o charakterze międzynarodowym. Dowodem tego jest organizacja Mistrzostw Europy U-21, które odbyły się również w Bydgoszczy, i które zostały przeprowadzone w sposób wzorowy – tłumaczył Marek Doliński, dyrektor turnieju Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019.

– Bydgoszcz to piękne miasto i zasługuje na organizację największych imprez sportowych. Rekomendacje, które otrzymaliśmy z PZPN i UEFA po zeszłorocznym turnieju U-21 napawają nas optymizmem. Przed organizatorami dużo pracy, bo stadion nie jest typowo piłkarski, ale wierzymy jako FIFA, że powołany przez prezydenta zespół włoży tyle samo wysiłku i pracy, co przy euro. To gwarantuje organizacyjny sukces mistrzostw świata – dodał Jaime Yarza, szef departamentu turniejów FIFA.

Co więcej, Polski Związek Piłki Nożnej właśnie uruchomił platformę rekrutacyjną dla wolontariuszy na mistrzostwa świata. To ważny element organizacji mundialu, a federacja zachęca wszystkie pełnoletnie osoby do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

– Wszelkie podsumowania wydarzeń sportowych pokazują, że to właśnie wolontariusze cieszą się największym zaufaniem uczestników. To u nich kibice najczęściej szukają pomocy, a ich otwarta postawa, życzliwość, zaangażowanie i uśmiech, jakim obdarzają wszystkich wokół, wznoszą każdą imprezę na wyższy poziom. Zawsze bardzo się cieszymy, gdy czujemy, że wolontariusze są integralną częścią naszych projektów – mówi Prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Zgłoszenia można składać poprzez oficjalną stronę programu wolontariatu Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019 dostępną tutaj.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 Polska 2019 zostaną rozegrane za nieco ponad osiem miesięcy w sześciu miastach naszego kraju. Mecz otwarcia odbędzie się 23 maja 2019 roku, z kolei finał zaplanowano na 15 czerwca 2019 roku.

W turnieju, stanowiącym trzecie pod względem rangi rozgrywki drużyn narodowych pod egidą FIFA, wystąpią 24 zespoły z całego świata. Dotychczas prawo gry zapewniło sobie 6 krajów europejskich: Polska (gospodarz), Włochy, Portugalia, Ukraina, Francja i Norwegia, a także dwóch przedstawicieli Oceanii: Nowa Zelandia i Tahiti. Późniejsze turnieje kwalifikacyjne wyłonią po 4 uczestników z Azji, Afryki, Ameryki Południowej oraz Strefy CONCACAF.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata odbywają się co 2 lata od 1977 roku. Pierwszy turniej został zorganizowany w Tunezji, z kolei ostatnie trzy imprezy mistrzowskie odbyły się w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017). Polska będzie dopiero piątym europejskim gospodarzem mistrzostw.

Mistrzostwa Świata FIFA U-20 mają opinię prawdziwej „fabryki talentów”. W tym miejscu warto zauważyć, że dotychczas blisko 700 piłkarzy, którzy wystąpili w młodzieżowym mundialu, w późniejszym etapie swojej kariery wzięło udział w seniorskich Mistrzostwach Świata. Wśród najbardziej znanych zawodników, którzy zagrali w Mistrzostwach Świata FIFA U20 są, m.in., Sergio Aguero, Lionel Messi, czy Diego Maradona.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama