Czy Marcin Sauter zdobędzie „dokumentalnego oskara”?

Wiktoria Raczyńska
,

Film „Żalanasz–pusty brzeg“ w reżyserii Marcina Sautera znalazł się na shortliście do jednej z najważniejszych nagród, jaką może otrzymać film dokumentalny – Cinema Eye Honors. Nominacje będą ogłoszone już 8 listopada. Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia 2019 roku w Nowym Jorku.

Informację przekazała nam Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska z prowadzącej promocję filmu w USA agencji Fine Day Promotion. Marcin Sauter jest wielokrotnie nagradzanym w kraju i na świecie dokumentalistą oraz fotografikiem, rodowitym bydgoszczaninem. Wraz z Maciejem Cuske jest też twórcą nieformalnej szkoły filmu dokumentalnego – Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Film „Żalanasz…“ zdobył w ubiegłym i w tym roku wiele prestiżowych nagród.

– Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi. Żalanasz jest przystanią, w której górę nad nowoczesnością bierze tradycja – ale nie ta, o której zwykliśmy ostatnio często mówić – opresyjna, kwestionująca wolność jednostki i narzucająca jej wątpliwy kodeks zachowań. To tradycja, która każe ludziom kochać swoją ziemię. Piękna – mówi o filmie Anna Bielak.

Marcin Sauter jest autorem scenariusza i zdjęć oraz reżyserem filmu. Muzykę skomponował Jerzy Rogiewicz, za dźwięk odpowiadał Marcin Lenarczyk. Film zmontowali Ziemowit Jaworski, Michał Marczak i Katarzyna Olechowska. Producentem filmu jest Studio Filmowe „Kronika”. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Promocją filmu zajmuje się Fine Day Promotion. Partnerem promocji filmu jest MCK Bydgoszcz.

Cinema Eye Honours są przyznawane od 2008 roku.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama