Cygański wrzesień w Operze Nova

Wiktoria Raczyńska
,

Opera Nova w Bydgoszczy rozpoczyna 63. sezon artystyczny i zaprasza na operetkę Straussa 11, 12, 13 i 15 września.

„Baron cygański” przekroczył siedemdziesiątkę… przedstawień. Spektakl podbił serca widzów na premierze przed dziewięciu laty. Realizacja tej operetki Johanna Straussa była jedną z najdroższych produkcji Opery Nova. Opinia publiczności jest jednoznaczna: warto było! Zachwycają dekoracje – gigantyczny cygański, inspirowany baśniowością Wschodu namiot, ozdobiony pieczołowicie wykonaną ażurową siecią z frędzlami i etnicznymi detalami, czy też potężny, ważący 3/4 tony żyrandol, który przeszedł do historii bydgoskiej opery w kategorii „rekwizyty”. Niezapomniane pozostają układy taneczne – ognisty czardasz, w którym tancerze „przelatują” nad sceną w imponujących skokach, marszowa parada oddziałów huzarów i markietanek; tańczy też cały chór i soliści. W wytwornym walcu „Odgłosy wiosny” popisuje się swą koloraturą Arsena, Żupan bawi kupletami jakby opisującymi „tu i teraz”, a Barinkay żartuje sobie z wielkiej sławy i tytułów, poznając wraz z Saffi czar cygańskiej nocy.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Rolę tytułową wykonywać będą kolejno Łukasz Załęski i Janusz Ratajczak, partię Saffi śpiewać będą Gabriela Kamińska i Magdalena Polkowska. W postać Żupana wcielą się Ryszard Smęda i Przemysław Rezner, a w Arsenę Marta Ustyniak-Babińska i Hanna Okońska.

Kolejne wrześniowe tytułu na bydgoskiej scenie operowej to opery komiczne: „Straszny dwór” Moniuszki (spektakl miał premierę w kwietniu br.) i „Wesele Figara” Mozarta.

zdjęcie: Marek Chełminiak

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama